6 spôsobov, ako vám beh zmení život k lepšiemu. Nielenže schudnete

Beh možno označiť za najlepší šport na svete. Môžete ho vykonávať prakticky okamžite a už po prvých odbehnutých kilometroch sa vám začne život meniť k lepšiemu. Jediné dve veci, ktoré potrebujete, sú tenisky a chuť vybehnúť.

09.06.2021 11:00
beh, rozcvičenie, fitnes Foto:
Beh je jeden z najúčinnejších spôsobov na znižovanie stresu.

Schudnete

Najčastejší benefit, pre ktorý začíname behať. A skutočne z behu schudnete. Neskúšajte však trhať traťové rekordy. Najlepšie sa chudne približne na úrovni 75 % vášho srdcového maxima. Takže je to skôr pomalý džoging. Beh vám teda pomaly ale isto zmení postavu. Ak vybehnete trikrát do týždňa, po mesiaci budete vyzerať inak.

Znížite stres

Beh je jeden z najúčinnejších spôsobov na znižovanie stresu. Ide o prirodzený pohyb našich predkov, ktorí behali omnoho viac a častejšie ako my. V behu sa ozýva evolúcie a programy bojuj alebo uteč. Preto beh dokáže znižovať hladiny stresových hormónov. Dajte si 30 minút ľahkého behu po náročnom dni a psychika pookreje. Bežci sú zároveň aj v bežnom živote odolnejší voči stresu.

Bude vám to lepšie myslieť

Pri behu sa vylučujú látky, ktoré podporujú a zabraňujú degenerácii hipokampu. Bolo zistené, že bežci majú omnoho rýchlejšie myslenie. Dokonca sa u bežcov vyskytuje aj menšie zastúpenie Alzheimerovej choroby. A to už stojí za to dať si pár kilometrov.

šport, tréning, senior, seniorky, staršia žena, stará žena, vitalita Čítajte aj Tento šport by mala robiť po prekročení 50-ky každá žena

Zlepšíte si spánok

Počas behu prirodzene stúpne teplota tela a následne v priebehu piatich až šiestich hodín klesne do normálu. To dá telu signál, že treba spať. Preto beh výrazne zlepšuje spánok a urýchľuje zaspávanie. No pozor, aby ste nebehali pred spaním. Pretože v takom prípade beh nabudí rovnako dobre ako káva.

Zmení sa vám život

Ak zaradíte do vášho života beh, život sa vám prebuduje od základov. Pomaly vám klesne tepová frekvencia, zníži sa vám cholesterol, ozdraví cievny systém, spevní psychika. A vy sa budete cítiť šťastnejší. Tak málo k tomu stačí. Iba vybehnúť.

Nájdete si nových priateľov

Verte či nie, dvaja bežci, ktorí sa stretnú na ulici sa pozdravia alebo si aspoň kývnu. Nájdete mnoho bežeckých skupín, ktoré privítajú členov. Môžete nájsť nových priateľov s rovnakou vášňou a pohľadom na život. A to každodenné žitie rozhodne obohatí a nasmeruje smerom k šťastiu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #zdravý životný štýl #sústrediť sa #stres #pohyb #chudnutie #behanie #beh #aktivita

+ Jedzte čo vám chutí a robí dobre vášmu telu, nie každému sedí to isté.
Neodradzujte nikoho od plánov, starajte...

+ Dnes si užijete krásny deň pokiaľ sa vy sami nerozhodnete inak.
Nevyvolávajte dnes zbytočné konflikty v práci,...