Vaginálna infekcia trápi obrovské množstvo žien! Poznáte rizikové faktory jej vzniku?

Až 75 percent žien zažije minimálne raz v živote vaginálnu infekciu, nazývanú aj vulvovaginitída.

31.05.2021 11:00
infekcia, žena, vagína, ochorenie Foto:
Až 75 percent žien zažije minimálne raz v živote vaginálnu infekciu.
debata

Mnohé z nich pre nedostatok špecialistov, dlhé čakacie termíny či pandémiu nového koronavírusu riešia takýto akútny problém samoliečbou, uviedol gynekológ Jozef Španka.

Uviedol, že infekcia môže byť kvasinková, známa ako vaginálna mykóza, ďalej bakteriálna, známa ako vaginóza, alebo zmiešaná. Dôvodom jej vzniku je osídlenie pošvy nežiaducimi mikroorganizmami, v prípade bakteriálnej vaginózy je to často gardnerella.

Pri mykotických infekciách sa zas často premnoží druh kvasinky kandida, ktorá sa síce v pošve vyskytuje v istom malom množstve prirodzene, ale zvýšenie pH umožní jej nežiaduci rast.

„Rizikových faktorov, pri ktorých dochádza k narušeniu pošvového ekosystému, je mnoho a ženy ich obyčajne poznajú. Ide o užívanie antibiotík, zmenu sexuálneho partnera, kúpanie v chlórovej vode, užívanie antikoncepcie a podobne. Aj samotná menštruácia či pohlavný zvyk dočasne zvyšujú pH vo vagíne, ktoré by malo byť kyslé a pohybovať sa do 4,5, čo je pomerne kyslé prostredie. Práve v ňom sa darí prospešnému Döderleinovmu bacilu, ktorý zabezpečuje krehkú rovnováhu,“ uviedol.

Pacientke môže podľa gynekológa pomôcť do chvíle, kým sa dostane na kontrolu k svojmu gynekológovi, samoliečba. Podľa jeho slov môže byť najmä v začiatkoch infekcie a pri nasadzovaní samoliečby často problematické rozpoznať, o aký druh infekcie ide. Opísal, že bakteriálna vaginóza je typická svojím rybím zápachom a výtokom, ktorý je riedky bielosivý, niekedy žltkastý. Problémy v podobe výraznejšieho pálenia, štípania či svrbenia sa ani nemusia vyskytovať. Kvasinkovú mykózu zas charakterizuje hustý tvarohovitý výtok a obyčajne úporné svrbenie. Obe tieto infekcie majú ešte aj svoju zmiešanú formu.

Dočasným riešením týchto problémov môžu byť podľa odborníka voľnopredajné zdravotnícke pomôcky vo forme čapíkov do pošvy. Obsahujú antiseptické a hojivé látky.

debata chyba
Viac na túto tému: #vaginálna infekcia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Vyhýbajte sa sýteným minerálnym vodám a sladeným nápojom.
Nenechajte sa využívať a stojte pevne za svojím...

+ Jedzte len výrobky z celozrnnej múky. Upraví sa vám činnosť hrubého čreva.
Neodkladajte súrnu prácu na zajtra,...