Keďže cvičenie vo fitnescentrách bolo na dlhý čas nedostupné, netreba zabúdať nato, že po dlhej pauze nemôžeme pokračovať tam, kde sme skončili. Profesionálny osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy Ľuboš Gsch tvrdí, že na úvod je potrebné dodržiavať štyri jednoduché rady, aby ste sa nezranili.
Začnite rozumne
"Najmä na sociálnych sieťach som zachytil, ako sa ľudia tešia na to, ako si ‚po roku‘ dajú opäť do tela. Tešiť sa na tréning je, samozrejme, v poriadku. Ale najmä v prípade, že boli počas opatrení tréningové aktivity chabé, treba tomu prispôsobiť aj nástup do posilňovne,” hovorí Ľuboš Gsch.
Ponáhľajte sa pomaly
„Fitká boli zatvorené niekoľko mesiacov. Ak sa forma (tela a kondície) výrazne zhoršila, za dva mesiace do leta možno stihnúť napraviť veľa škôd. Ak spojíme rozumný a rozumne rýchly postup, výsledky sa dostavia naozaj rýchlo. Keďže nie každý si vie tieto postupy nastaviť, odporúčam aspoň hodinu-dve s trénerom, ktorý odporučí individuálny postup.“
Venujte sa najmä základom – nohy, brucho, chrbát
„Viem, že môže byť veľmi lákavé prísť do fitka po toľkej dobe a celý tréning venovať svojej obľúbenej svalovej oblasti. Skutočné výsledky však môžete dosiahnuť najmä prácou na základných svalových partiách a opracovávať ich najmä základnými cvikmi.“
Nemusí vás zaujímať nikto iný. Zaujímať sa musíte iba o seba
„Ako ľudia sme nastavení vidieť a vnímať aj ostatných. Niekedy to však môže byť deštruktívne. Pretože sa niekomu (podobnému ako vy) darí chudnúť, rysovať svaly, spaľovať tuk, … lepšie alebo rýchlejšie, neznamená to, že je potrebné ho nasledovať. Ak je niekto lepší, inšpirujte sa. A tam by sa to malo skončiť.“