Na cvičenie netreba ani celú hodinu, tvrdí osobný tréner. Čo fakt zaberie?

19.11.2020 13:00
Cvičenie - Kľuky
Domáce cvičenie, ale aj pravidelný tréning s trénerom dokážu priniesť zmeny. Autor:

Nájsť si motiváciu na cvičenie môže byť niekedy problém. Čo si o tom myslí osobný tréner?

„Z praxe osobného trénera viem zaručiť, že najlepšou motiváciou na ďalší tréning sú výsledky v podobe tvarovania tela a zlepšenia kondície. Zdravie je až na druhom mieste, hoci by to tak nemalo byť. U zdravých ľudí je zdravie až druhotne oceňovaným efektom, ak vôbec,“ hovorí profesionálny tréner Ľuboš Gsch.

Osobný tréner Ľuboš Gsch.
Osobný tréner Ľuboš Gsch. Autor: archív trénera

Podľa neho mnohí ľudia buď trénujú príliš málo alebo, naopak, príliš veľa s nedostatočnou regeneráciou či majú nesprávny tréningový postup. Treba upraviť tréningový program a celkový životný štýl vrátane stravy. „Tréningový program má človeka baviť. Ak ho bude baviť, bude dosahovať výsledky,“ ozrejmil Gsch.

„Čím je človek starší, tým viac by mal dbať o svoje telo. Niekoľko štúdií, ktoré sa venovali trénujúcim seniorom, preukázalo, že telo nechabne starnutím, ale preto, že ho nepoužívame. Je jasné, že stúpajúci vek nám z dlhodobého hľadiska na kondícií nepridáva. Ale je veľa ľudí, ktorí svoje postavy dosiahli a pestujú vo fantastickej kondícií aj napriek vysokému veku,“ konštatuje Gsch.

Je podľa neho mylnou predstavou, že tréning musí zaberať veľa času. „Nie je potrebná ani celá hodina. A vôbec nie každý deň. Na absolútne špičkový tréning stačí v plnej miere 30 – 40 minút. Tie sa dajú rozdeliť na niekoľko častí počas dňa,“ povedal odborník. Tréning, respektíve jeho výsledky sa nedosahujú plynutím čau, ale stimuláciou svalstva. A najefektívnejšou stimuláciou je intenzita.

Intenzita podľa Gscha neznamená urobiť hodinový tréning za polovičný čas. Je veľmi individuálna a stimulácia svalov sa dá dosiahnuť už po dvoch alebo troch sériách cviku. To znamená päť až desať minút cvičenia. Veľmi dobré je, ak si tento čas človek nájde opakovane počas dňa.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zmena #osobný tréner #motivácia #cvičenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Telo aj psychika budú potrebovať pokoj, vhodné je ísť na masáž.
Štedrosť sa dnes ukáže v podobe vysokých...

+ Zvýšte pozornosť pri varení, spotreba údenín a mastných jedál rastie.
Konečne sa rozhodnete...