Počas chudnutia na nás vplýva niekoľko faktorov. Od prístupu nášho okolia, až po naše vlastné nastavenie, alebo rôzne chute na slané či sladké dobroty. Dôležité je nájsť rovnováhu v každej oblasti, ktorá nás bude týmto obdobím sprevádzať. Svoju veľkú rolu zohráva aj psychika. Vďaka týmto tipom sa vyhnete stresu pri chudnutí.
Reálne ciele
Tak, ako ste prišli k svojim kilám navyše, tak im musíte dať priestor opustiť vás. To znamená, že ak trvalo mesiace či roky, kým ste sa do daného stavu dostali, budete potrebovať rovnako toľko času, kým dôjdete k vytúženému cieľu. Aký by mal byť? Hlavne reálny. Nepreceňujte svoje možnosti a sily, aby neprišlo zranenie či sklamanie skôr, než ozajstné výsledky. Ozbrojte sa dávkou trpezlivosti a chuti, ktorá by vás nemala opúšťať. Ideálne je dokumentovať svoje pokroky prostredníctvom fotiek. Keď si ich porovnáte s prvou, kedy ste začínali, verte, že vždy budete o krôčik bližšie k vášmu snu. Vtedy sa vaše méty môžu postupne hýbať dopredu.
Pozitívne myslenie
Nastaviť si hlavu na pozitívny mód je dlhodobý proces, ale ako sa vraví, čím skôr začnete, tým skôr uvidíte výsledky. Tak je to aj v cvičení. Idú spolu ruka v ruke za úspechom. "Asi sa zhodneme, že niekedy sa nám darí chudnúť ľahko, inokedy sa trápime a výsledok sa nedostaví. Už len samotné rozhodnutie začať, by nám malo prinášať radosť. Rovnako dôležité je tešiť sa z každého malého úspechu, a práve preto odporúčam zapisovať si svoje pokroky,“ uvádza Martina Dvořáková, výživová odborníčka na ketodiétu.
Pevná vôľa
Umenie odolávať rôznym pokušeniam je boj snáď na celý život. Možno si kladiete otázku, pokiaľ ide o boj, je to správne? Podstatné je nevnímať to, ako "seba týranie“, ale ako nový životný štýl, o ktorom by ste mali byť na 100 % presvedčení. "Rôzne prieskumy ukazujú, že pevná vôľa nie je vrodenou vlastnosťou a je možné ju natrénovať. Lenže staré známe stačí len chcieť zvyčajne vôbec nestačí. Bez jasného plánu sa totiž k vytýčenému cieľu len ťažko dostanete a ak áno, cesta k nemu bude pravdepodobne kľukatá a tŕnistá. Od začiatku treba mať jasnú predstavu čo chcete, ako to dosiahnete, kedy začnete, ako dlho to reálne môže trvať, aké bariéry vám môžu v dosiahnutí vašej méty zabrániť, a tiež, čo sa stane, ak do svojho cieľa dôjdete,“ hovorí výživová odborníčka.
Nájdite si podporu
Začať s chudnutím je veľká vec. Nemali by ste však zabúdať na podporu a pomoc. Ak nemáte skúseností s chudnutím či cvičením, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaných výživových poradcov a trénerov. Najprv vám urobia diagnostiku na základe vašich predošlých skúseností a aktuálneho zdravotného stavu, a potom nastavia nasledujúce kroky, ktoré vás v procese chudnutia budú čakať. Dôležité je, aby ste si v tomto období viac neublížili, ako niekam sa posunuli. Na druhej strane je tu vaša rodina a priatelia, s ktorými sa nehanbite deliť o vaše úspechy. Motivácia a podpora od najbližších je na nezaplatenie. Dokonca mať "parťáka“ pri cvičení nikdy nie je na škodu.
Zamerajte sa na bielkoviny
Uponáhľané dni, kedy nie je čas na poriadne a kvalitné jedlo. Toto pozná snáď každý. Nesprávne alebo nepravidelné stravovanie vedie k večernému prejedaniu sa, nervozite či nepríjemnej podráždenosti. "Naše telo je veľmi zložitý mechanizmus a nie vždy platí jednoduchá rovnica, že keď znížim príjem, chudnem. Ak chcete schudnúť alebo si štíhlu líniu udržať, zamerajte sa na bielkoviny. Deficit proteínov totiž v konečnom dôsledku spôsobuje nielen únavu, ale aj to, že nechudneme, prípadne chudnutie prebieha len na úkor svalovej hmoty,“ dodáva odborníčka na ketodiétu. V prípade, ak viete, že vás čaká náročný deň, ideálne je zbaliť si so sebou nejaký proteínový slaný či sladký snack, ktorý vás dobije energiou a rýchlo uhasí vlčí hlad.