Vydržať v planku čo najdlhšie? V poriadku! Ale prvým krokom musí byť niečo iné

11.09.2020 11:00
cviky na bruško
Väčšina odborníkov na fitness a cvičenie vám planking odporúčí ako ideálny cvik na spevnenie brušného svalstva a stredu tela. Autor:

Zabudnite na rekordy, pri nesprávnej technike pri cvičení planku si môžete privodiť zranenie.

Začiatočníkom sa často odporúča, aby v planku vydržali 30 sekúnd, pokročilejší športovci si môžu cvičenie ľahko predĺžiť na dve až tri minúty. Na dlhú výdrž v planku dokonca existujú na internete aj rôzne výzvy. Odborníci však tvrdia: kľúč k účinnosti tohto cvičenia je v správnom prevedení – vydržať 2 či 3 minúty už pokročilejší cvičenci dokážu, ale je otázne, či po celý čas držia telo tak, ako by mali. Ak sa zbytočne presilujú, len aby vydržali v nesprávnom planku, telu môžu priniesť viac škody ako úžitku. Pri nesprávnej pohohe planku sa totiž neúmerne zaťažujú niektoré svaly či kĺby. Ak ho takto dlho a nesprávne cvičíte pravidelne, problémy na seba nenechajú dlho čakať.

Cvičením planku posilňujeme svaly v jadre tela, vďaka čomu trénujeme chrbát aj brucho, časom sa zlepšuje nielen vzhľad postavy, ale aj jeho držanie. Telo pri správnom planku držíme v jednej rovine – ako doska, ruky sú na šírku ramien. Pri chodidlách platí – čím bližšie sú chodidlá k sebe, tým je cvik náročnejší. Zadok nesmie padať smerom dole, ale nesmie vytŕčať dohora, spolu s bruchom ho treba počas celého cviku držať zatiahnutý.

Rovnako ako pri iných cvičeniach, aj pri planku môžu prehnané ambície viesť k zraneniam. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali prekonávať svoje denné či týždenné rekordy vo výdrži, zamerajte sa na dokonalé prevedenie cviku – v takom prípade pomôže cvičebný partner, ktorý na vás dohliadne, prípadne zrkadlo. Aj keby to malo znamenať výdrž v planku u začiatočníkov len 10 sekúnd, je to pre telo lepšie, ako „krútenie sa nad zemou“ v nesprávnej polohe minútu či dve.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výdrž #tréning #plank
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Skoršie vstávanie nemusí byť vždy dobrý začiatok dňa.
Ku šťastiu budete potrebovať zamestnanie, ktoré vás...

+ Nerozčuľujte sa kvôli hlúpostiam, zbytočne si kazíte váš deň.
Porozmýšľajte na čo sa oplatí minúť peniaze...