Pichá vás počas behu v boku? Skúste tieto triky

, 19.07.2020 08:00
behanie
Aj vaše snahy o behanie limituje nepríjemné pichanie v boku? Autor:

Pichanie v boku je jedným z najčastejších príčin prečo nádejného športovca prestáva baviť športovať, nenapreduje a nakoniec rezignuje na všetky kardio aktivity.

S pichaním v boku sa síce najčastejšie stretajú bežci, ale naraziť naň môžete aj pri iných športoch. Oplatí sa s ním skoncovať raz a navždy.

Čo spôsobuje pichanie v boku?

V brušnej dutine máme okrem žalúdka mnoho dôležitých orgánov ako pečeň, slezina, žlčník a kardio aktivity vás poriadne ponatriasajú. K tomu sa pridá pohyb bránice, pri ktorom môže prísť ku kŕču, čo sa prejavuje práve nepríjemným pichaním. To vám znemožní pokračovať v aktivite. Preto je dobré zabezpečiť, aby k tomu nedochádzalo. Existuje pár overených spôsobov.

Problémom je slabé torzo tela

Ak sa zdvihnete z gauča a motivovaný sa prihlásite na maratón, tak vás pravdepodobne pichanie v boku skolí po dvoch kilometroch s behom navždy skončíte. Pretože práve kŕčové a pichavé stavy vyvoláva nesprávne spevnené torzo tela. Všetko vám vnútri nadskakuje a vaše svaly nie sú dostatočne pevné, aby tvorili orgánom oporu. Preto ak chcete zamedziť pichaniu v boku, začínajte plankom a posilňovaním torza tela pomocou pilatesu alebo jogy.

Dve hodiny bez jedla

Vôbec sa nemusíte báť, že by ste pri behu, alebo cvičení umreli od hladu, ak nepôjdete najedení. práve naopak, všetko zvládnete s prehľadom. Vyvarujte sa jedlám, ktoré vo vašom žalúdku ostanú ako záťaž. Inak ešte viac zosilní rotáciu vo vašom tele. Tým pádom sa omnoho rýchlejšie dostanú k slovu kŕče.

Naučte sa správne dýchať

K pohybu a otrasom sa pri športe pridáva aj dýchanie, ktoré ak nie je správne a konsolidované, prispieva rovnako k diskomfortu a pichaniu v boku. Dýchajte vždy hlboko. Práve plytké dýchanie len do pľúc zväčšuje pľúca a tým pádom tlači na orgány smerom dole.

Plynulé dýchanie až do bránice a pľúc vám umožní nielen dostať do krvi viac kyslíka, ale rovnako zamedzí aj prílišnému tlaku na orgány. Pri behu platí, že jeden nádych by vám mal stačiť na tri až štyri kroky. Ak budete dýchať v tejto frekvencii, výrazne znížite šancu na pichanie v boku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#trik #technika #pomoc #pichanie v boku #beh
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku