Komáre dokážu poriadne otráviť život! Poznáte tieto domáce triky proti nim?

, 15.07.2020 10:00
komár, hmyz, svrbenie
Otravujú vás komáre? Môžu pomôcť aj domáce prípravky, ale pozor... Autor:

Aj vy ste už toto leto pocítili ich nepríjemný sosák? Komáre sú pre väčšinu ľudí obťažujúci hmyz, ktorý znižuje komfort či kvalitu života obyvateľov v mieste, kde dochádza aj k miernemu premnoženiu.

Veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť či podráždenosť. Bodnutie komárom spôsobuje lokálnu imunitnú reakciu, ktorú ľudia vnímajú ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch.

„Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, avšak vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou,“ upozorňujú odborníci. Rovnako pripomínajú, že na Slovensku sa veľmi zriedkavo vyskytujú ochorenia prenášané komármi.

Komáre najviac útočia ráno a večer okolo času východu a západu Slnka. V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá počas celého dňa. Ľudia sa môžu chrániť pred komármi pravidelným kosením svojich dvorov, záhrad a bezprostredného okolia domu, pravidelným vyprázdňovaním nádob na polievanie záhrad, likvidáciou komunálneho odpadu, najmä plechoviek, plastových fliaš pneumatík a ďalších nádob, v ktorých sa môžu v zachytenej dažďovej vode liahnuť komáre.

Vhodné je tiež mechanicky chrániť obydlia umiestňovaním ochranných sietí na okná a dvere. „Ich ochrannú funkciu zvyšuje chemické ošetrenie rámov a sietí reziduálnymi insekticídmi určenými na tento účel. Rovnako je dôležité chrániť aj uzatvorené priestory na chov hospodárskych zvierat,“ pripomínajú odborníci.

Ľudia by sa mali primerane obliekať, používať ochranné repelenty a tiež odpudzovače a lapače komárov. Niektorí nedajú dopustiť ani na domáce prostriedky na odpudzovanie komárov. Medzi najčastejšími sa uvádza roztok alkoholu s vetvičkami rozmarínu, prípadne klinčekmi. Takáto zmes sa necháva lúhovať a následne sa môže preliať do nádobky s rozprašovačom a aplikovať na telo. Samozrejme, treba rátať s charakteristickou vôňou, ktorá možno nebude mať v sebe toľko chemických látok ako klasický repelent, ale môže odpudiť od vás aj ľudí, nielen komáre.

Pri komároch je dôležitejšie však vedieť, čo robiť, ak nepríjemné štípance svrbia a znervózňujú. Ošetriť ich môžete napríklad aj takto:

  • gél z aloe vera, ktorý kúpite v lekárni, prípadne môžete použiť miazgu priamo z rastliny, ak ju pestujete doma
  • studený obklad (ideálna je kocka ľadu, ktorú priložíte na miesto vpichu)
  • čajovníkový olej (potrite ranku troškou oleja a nechajte pôsobiť)
  • sóda bikarbóna (zmes 3 lyžíc prášku a 1 lyžice vody vytvorí pastu, ktorú nanášate na uštipnuté miesto)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#uštipnutie #pomoc #leto #komár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku