Aby bol plank skutočne účinný, tieto chyby nerobte

, 26.06.2020 13:00
cviky na bruško
Väčšina odborníkov na fitness a cvičenie vám planking odporúčí ako ideálny cvik na spevnenie brušného svalstva a stredu tela. Autor:

Plank je vďačné cvičenie, ktoré nepotrebuje žiadne špeciálne priestory ani náčinie. Len ho treba cvičiť správne. Tu sú najčastejšie chyby:

Prehýbate chrbát

Ak máte chrbtové svaly príliš slabé, tak sa veľmi rýchlo stane, že chrbát prehnete a bruchom sa ťaháte k zemi. Táto chyba zvyšuje tlak na oblasť bedier a plank stráca svoju účinnosť. Preto sa pri cvičení planku môžete kontrolovať v zrkadle (ak nemáte inú možnosť), či máte napnutú celú oblasť jadra tela, prípadne požiadajte skúsenejšieho cvičenca, nech vás počas planku kontroluje.

Hlavu dvíhate hore o pozeráte sa dopredu

V ideálnom prípade by ste počas planku nemali pohybovať hlavou. Tá by mala byť v jednej predĺženej línii s chrbticou, čím je váš pohľad nasmerovaný automaticky na vaše ruky.

Boky tlačíte dohora

V závislosti od toho, aké máte s plankom skúsenosti, môže byť ťažké udržať telo v jednej polohe 60, 45 či iba 30 sekúnd. Keď dochádzajú sily, máme tendenciu tlačiť boky smerom nahor, aby si svaly brucha oddýchli. Tento pohyb však vytvára tlak na plecia. Ak zaregistrujete, že polohu nedržíte správne, tak napnite zadok a nohy, čím boky stabilizujete v želanej polohe.

Krčíte ramená

Myslite na to, že ramená musia zostať v jednej línii s bokmi a lakte s podložkou zvierajú 90-stupňový uhol. Ako postupne dochádzajú sily, sklon tela sa nemí, máme tendenciu spúšťať ramená a telo posúvať smerom dopredu. Kontrolujte si preto lakte a ich sklon.

Snažíte sa vydržať pridlho

Hoci sa internetom šíria rôzne výzvy, ako zostať v planku čo najdlhšie, nie sú určené pre každého. Je lepšie vydržať v planku 30 sekúnd, než sa trápiť 2 minúty a pritom sa nad podložkou rôzne „krútiť“. Nielenže takýto plank stráca svoju účinnosť, ale môžete si poškodiť aj zdravie. Ak vydržíte v želanej polohe 30 sekúnd, po prestávke plank opakujte.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tréning #plank #cvičenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku