Ovocie a zelenina v jedálničku našich detí? Prieskum priniesol zaujímavé zistenia

26.03.2020 11:23
škôlkar, zelenina, strava, zdravé stravovanie,...
Dostatok zeleniny - nezabúdajte na to! Autor:

Bez lepku, bez laktózy, bez čokolády, niekedy dokonca aj bez ovocia či zeleniny. Aj s takýmito stravovacími obmedzeniami sa musia v dnešných dňoch čoraz častejšie pasovať nielen dospelí, ale aj deti.

Deti by mali jesť nielen zdravo, ale aj pestro. Pravdou však je, že pestré stravovanie detí môže byť pre niektorých rodičov doslova nesplniteľnou úlohou. V dnešnej dobe sa totiž u detí čoraz viac vyskytujú stravovacie obmedzenia rôzneho druhu. Na aktuálny stav stravovacích obmedzení, ale aj na to, či deti na Slovensku jedia dostatok ovocia a zeleniny, sa v najnovšom prieskume pozrel projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“. Tu sú výsledky.

Obmedzenia u detí?

Prieskum ukázal, že každé desiate dieťa vo veku 8 až 11 rokov trpí nejakou formou stravovacieho obmedzenia, kvôli ktorému musí pravidelne vynechávať zo svojho jedálnička hneď niekoľko druhov potravín. Pozitívnym zistením je, že v porovnaní s výsledkami prieskumu z roku 2017, narástol počet týchto detí len o 1 %.

Aké formy stravovacích obmedzení mávajú deti najčastejšie? Deti trpia alergiou na laktózu, celkom ich bolo až 41 %. Avšak aj napriek tomu, že s touto intoleranciou bojujú deti najčastejšie, ich počet sa oproti zisteniam z roku 2017 znížil až o 10 %. Veľmi časté sú, prekvapivo, aj stravovacie obmedzenia spojené s ovocím a zeleninou, ktorými trpí až 19 % detí. Táto zložka potravy by pritom mala predstavovať dôležitú súčasť vyváženého detského jedálnička plného vlákniny, antioxidantov, minerálov, enzýmov či iných zdraviu prospešných vitamínov.

Medzi ďalšie stravovacie obmedzenia u detí v tomto veku patrí podľa prieskumu histaminovaná intolerancia (13 %), bezlepková diéta (11 %), alergie všeobecne (10 %), čokoláda (5 %), reflux (2 %) či akútna pankreatitída (1 %). Zaujímavosťou je aj zistenie, že diabetesom trpia 2 % týchto detí, čo predstavuje oproti predošlým zisteniam polovičný nárast.

Ovocie a zelenina každý deň

Konzumácia ovocia a zeleniny závisí najmä od veku detí, ale aj od príjmov a vzdelania rodičov. Každodenný prísun ovocia a zeleniny mávajú totiž najčastejšie práve deti z 3. a 4. ročníkov základných škôl (51 %) a taktiež deti, ktorých rodičia majú vysokoškolské vzdelanie (52 %).

Na druhej strane, už menej pozitívnym zistením je, že deti síce konzumujú ovocie a zeleninu častejšie, no v badateľne menšom množstve. Až 63 % detí zje len 1 porciu za deň, čo predstavuje oproti roku 2017 nárast až o 10 %. Pokles bol zaznamenaný u detí, ktoré zjedia denne 2 – 3 porcie ovocie a zeleniny, aktuálne to je 35 %. Viac informácii nájdete na www.viemcozjem.sk.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zelenina #strava #ovocie #lepok #deti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vašu bolesť hlavy spôsobujú viaceré faktory, poraďte sa radšej s odborníkom.
Dávajte si pozor aby ste o...

+ Zdravie vám našťastie celkom dobre slúži, nezabúdajte na psychiku.
V práci sú s vami spokojný, robotu si...