Pozor na oslabenie imunity! Spôsobiť ho môže aj redukčná diéta

14.03.2020 08:00
žena, imunita, prechladnutie, chrípka, citrón...
Pozor na drastické diéty, zdravší jedálniček a ovocie však telu prospejú. Autor:

Rizikom pre imunitu človeka môže byť snaha o redukciu hmotnosti.

Uviedla to Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Podľa jej slov môže byť nebezpečnou hlavne nárazová diéta s energetickým príjmom zníženým na menej ako 1200 kcal denne.

„Výskumy preukázali, že pri náhlej strate hmotnosti sa spomalí metabolizmus a ten zasa vedie k známemu jo-jo efektu, ktorý má za následok opätovný nárast hmotnosti, často aj vyšší ako pred samotnou redukciou,“ poznamenala odborníčka s dôvetkom, že rýchly pokles hmotnosti teda vedie k narušeniu imunitného systému a následne k zvýšenému výskytu infekcií.

Podľa Blažovej pri radikálnej diéte trpí nielen imunita, ale aj srdcovo-cievny systém a tiež psychika. „V prípade, že sa redukcia nedarí podľa našich predstáv, nespokojnosť narastá, spúšťajú sa stresom podmienené procesy, čo znova vedie k oslabeniu imunity,“ dodala.

Doplnila, že okrem toho, že nárazové diéty v konečnom dôsledku nefungujú, mali by si chudnúci uvedomiť, že ich cieľom pri úprave hmotnosti má byť zmena životného štýlu, a to takým spôsobom, aby ju bolo možné udržiavať dlhodobo, respektíve celoživotne.

#Telo #riziko #imunita #chudnutie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku