Ak netvoria pravidelnú súčasť vašich jedálničkov, možno by nebolo na škodu porozmýšľať nad ich zaradením do stravovacieho plánu. Prísľub zdravotných benefitov je široký – lepší zrak, chudnutie, menej depresií a pevnejšie kosti.
Celý rok na stole
I napriek tomu, že sa hlúbová zelenina zaraďuje k najkvalitnejším druhom zeleniny, nenachádza si na našom trhu takú obľubu ako je to napríklad v prípade rukoly, špenátu, uhoriek či paradajok. Prvenstvo v rebríčku najzdravšieho jedla si však karfiol, brokolica či kapusta, ktoré patria do skupiny hlúbovej zeleniny, jednoznačne zaslúžia. Právom sa totiž pýšia silnými detoxikačnými vlastnosťami a protizápalovými účinkami, čím výrazne prečisťujú organizmus a napomáhajú v prevencii rôznych druhov rakoviny. Za úspech tejto chutnej zeleniny vďačíme najmä látkam zvaným glukozinoláty, ktoré obsahujú zlúčeniny síry. Výhodou týchto zelených pochúťok je aj to, že si väčšinu z nich môžeme dopriať po celý rok. Na našom stole tak každý deň v roku nemajú chýbať kapusta, čínska kapusta, brokolica, karfiol, ružičkový kel, reďkovka či chren.
Keď ďakujú oči
Hlúbová zelenina obsahuje vysoké množstvo vitamínu A. Ide o mikroživinu, ktorá sa chváli silnými antioxidačnými vlastnosťami. Pomáha odbúravať oxidačný stres, eliminuje zápaly v organizme a chráni zrak pred poškodením, a to najmä z dôvodu pribúdajúceho veku. Spomínaná zelenina má aj vysoké dávky beta-karoténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Okrem starostlivosti o oči zabezpečí aj zdravie slizníc a pokožku chráni pred ultrafialovým žiarením.
Čas na očistu
Odborníci sa dušujú, že glukozinoláty pomáhajú pri syntéze enzýmov v ľudskom tele, ktoré pomáhajú najmä pečeni zbavovať sa jedovatých látok. Očistná kúra zeleniny sa dosahuje najmä jej konzumáciou v surovom stave, prípadne pripravená dusením alebo krátkym varením z dôvodu zamedzenia straty cenných vitamínov. Keďže karfiol, brokolica, kapusta a ich ďalší „zeleninoví príbuzní“ obsahujú okrem vitamínu A aj vitamín C, ich pravidelnou konzumáciou sa zvyšuje produkcia bielkoviny kolagénu, ktorá zodpovedá za kvalitu a pružnosť pokožky.
Tvrdšie kosti a menej zápalov
V hlúbovej zelenine sa nachádza v dostatočnom množstve aj látka zvaná sulforafán, ktorá bráni poškodzovaniu kĺbových tkanív, zmierňuje bolesť kĺbov a redukuje zápaly v tele. Vitamín K pomáha ženám najmä v období po menopauze, kedy sú ohrozené chorobou rednúcich kostí, v boji proti osteoporóze. Najpopulárnejšie druhy zeleniny z tejto skupiny, karfiol a brokolica, dodávajú organizmu aj dostatočné množstvo minerálnej látky zvanej vápnik, ktorá spolu s vitamínom D zabezpečuje pevné a zdravé kosti.
Ako na prevenciu rakoviny
Látky obsiahnuté v hlúbovej zelenine pomáhajú neutralizovať niektoré druhy látok, ktoré spôsobujú rakovinu. Ide predovšetkým o karcinogény. Tie môžeme prijímať vo forme stravy, napríklad pri konzumácii nadmerného množstva údenín či prepáleného jedla. Štúdie preukázali, že pravidelné pochutnávanie si na spomínanej zelenine znižuje riziko vzniku rakoviny.
Na zdravie i náladu
Netreba zabúdať, že karfiol, brokolica, kapusta a ďalšie druhy hlúbovej zeleniny majú vysoké množstvo vitamínu B9, ktorý patrí do skupiny látok nazvaných foláty. Tieto zlúčeniny pomáhajú zvyšovať hladinu serotonínu v mozgu, čím bojujú proti výskytu depresií a úzkosti. Serotonín sa označuje aj ako hormón šťastia, pričom pri jeho nedostatku sa znižuje celková nálada, prichádzajú poruchy spánku a jedla. Proti pochmúrnej nálade bojuje aj ďalší vitamín, ktorý sa nachádza v tejto zelenine. Vitamín B6 zvaný pyridoxín zvyšuje hladinu hormónu dopamínu v mozgu, ktorý vyvoláva u ľudí pocity šťastia a pohody. K dobrej nálade však prispieva aj schopnosť zeleniny znižovať telesnú hmotnosť. Každý jeden druh hlúbovej zeleniny obsahuje vysoké množstvo vlákniny, ktorá navodzuje pocity sýtosti, upravuje hladinu cukru v krvi a zbavuje pocitov nekontrolovateľného hladu.