Nordic walking precvičí vyše 90 percent svalov, je to aktivita aj na zimu

17.11.2019 08:00
turistika, chôdza, nordic walking
Nordic walking dokážu inštruktori prispôsobiť na mieru každému, od pacientov, ktorí potrebujú kompenzačné cvičenie, až po vrcholových športovcov. Autor:

Pri nordic walkingu, teda chôdzi so špeciálnymi palicami, človek zapája viac ako 90 percent svalov v tele.

Kráčame v aktívnom zdravom postoji, ktorý rieši postavenie chodidiel, kolien, panvy, brucha, ramien, hlavy, priblížila prezidentka Slovenskej asociácie nordic walking (SNWA) Lucia Okoličányová. Palice pri chôdzi v teréne aj po rovine pomáhajú udržať aktívny postoj tela.

Do každého počasia

Nordic walking možno podľa Okoličányovej praktizovať v každom ročnom období, čo má pozitívne účinky na imunitu. Táto pohybová aktivita má mnohé modifikácie, ako napríklad aqua nordic walking, zimný nordic walking, plážový nordic walking, aerobik nordic walking, nordic running, teda beh s palicami, a ďalšie. S výnimkou strmých kopcov, na ktorých nemožno udržať správnu techniku chôdze, ho možno praktizovať v akejkoľvek lokalite, napríklad aj v mestskom parku.

„Nordic walking môže praktizovať hocikto od päťročných detí po starých ľudí a nezávisí ani od kondície. Ľudia sa chcú hýbať a nordic walking je jednoduchá a veľmi efektívna forma pohybu, vhodná pre každého,“ vysvetlila Okoličányová najčastejší dôvod, pre ktorý ľudia začínajú s touto aktivitou.

Nordic walking dokážu inštruktori prispôsobiť na mieru každému, od pacientov, ktorí potrebujú kompenzačné cvičenie, až po vrcholových športovcov. Podľa prezidentky SNWA v ňom nejde len o chôdzu, ale aj rôzne cvičenia a hry. Blahodarne pôsobí na pohybový aparát, kardiovaskulárny systém a človek pri ňom odbúrava tuk.

Zdravie príde so správnou technikou

„Zapájame ľavú aj pravú mozgovú hemisféru, čo pozitívne pôsobí pri prevencii neurologických ochorení. Vpredu paličky prstami stískame a vzadu prsty uvoľňujeme, čo je výborné cvičenie na lymfatický systém,“ vysvetľuje Okoličányová ďalšie výhody. Pohyb v prírode tiež blahodarne pôsobí na psychiku.

Nordic walking podľa nej pomáha aj deťom s poruchami učenia a SNWA spolupracuje s viacerými pacientskymi organizáciami. Venuje sa napríklad pacientom s leukémiou, so sklerózou multiplex, Alzheimerovou chorobou, onkologickými ochoreniami a mozgovou obrnou. Tiež diabetikom, pacientom po operáciách pohybového aparátu, po transplantácii srdca alebo ženám po operácii karcinómu prsníka.

Zdravotných benefitov získaných z pravidelného nordic walkingu je veľké množstvo, treba však zvládnuť správnu techniku, doplnila. Preto asociácia organizuje kurzy pre širokú verejnosť, pacientov, vrcholových športovcov a tiež pre inštruktorov. V 70 slovenských mestách pôsobí okolo stovky aktívnych, certifikovaných inštruktorov nordic walkingu, pričom ich kurzami, ktoré sa konajú každý víkend, podľa Okoličányovej prešli už tisíce ľudí.

V oblasti nordic walkingu Slovensko spolupracuje s Fínskom, Talianskom či Španielskom. „Momentálne rozbiehame spoluprácu s Českom. Kurzy sme začali robiť aj v Maďarsku a Rakúsku,“ informovala Okoličányová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravie #príroda #pohyb #palica #Nordic walking #Lucia Okoličányová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Kožné problémy môžete riešiť u dermatológa, alebo zmenou kozmetiky.
Šetriť peniaze sa vám vyplatí, môžete...

+ Častú migrénu nevyriešite plačom do vankúša. Vyskúšajte poriadnu masáž.
Myslite na zadné dvierka a...