Ako si udržať správnu hygienu počas noci?

Iba tretina populácie perie posteľnú bielizeň dvakrát do týždňa. Zvyšku postačí na vykonanie tohto „rituálu“ jeden deň v mesiaci. Toto sú tipy, ako sa starať nielen o ňu, ale aj o periny, vankúše a pyžamá.

24.10.2019 07:00
spiaca žena, spánok Foto:
Posteľnú bielizeň aj pyžamo treba prať raz za týždeň.
debata

Pozor na roztoče

Posteľná bielizeň, ktorá je prvým záchytným bodom medzi nečistotami a perinou či vankúšom je útočiskom pre množstvo roztočov, odumretých ľudských buniek, zvyškov kože, vlasov, telesných výlučkov a baktérií. Teplé a vlhké prostredie je pritom ideálnym miestom na rozmnožovanie roztočov, ktorých množstvo sa môže rozrásť na niekoľko miliónov. Podobne si spomínané prostredie pochvaľujú aj rôzne mikroorganizmy. Pokrývky na vankúše a periny je pre zachovanie ich hygieny vhodné vetrať každé ráno, čím sa z nich odstráni prebytočná vlhkosť. Prať by sa mali každý týždeň pri teplote 60 ° C, nakoľko len takáto vysoká teplota dokáže dokonale zabiť roztoče.

Hrozia zápaly očných spojiviek

Až 45 % ľudí si za celý svoj život neopralo vankúše alebo perinu, i napriek tomu, že určitú časť ich hmotnosti tvoria roztoče či odumreté kožné bunky. Kritickou hranicou, kedy sa spomínané veci dostávajú na hranicu svojej „hygienickej životnosti“ je uplynutie dvoch rokoch. Obsah vankúšov a perín môže kvôli plesniam, hubám a baktériám viesť k rôznym formám alergie, ako je rinitída (postihuje najmä deti), infekciám a zápalu očných spojiviek. Prikrývky by sa mali prať najmenej dvakrát ročne. Vymieňať staré za nové ich treba nie po piatich, ale už po dvoch či troch rokoch. Ak má perina syntetickú výplň, perie sa pri teplote 60 ° C, aby zničili všetky roztoče. Výplne z peria si vyžadujú profesionálne chemické čistenie dvakrát ročne.

Ako je to s pyžamom?

Výskumy poukazujú na skutočnosť, že muži v dospelom veku si obliekajú rovnaké pyžamo počas trinástich a ženy až sedemnástich nocí. Pyžamo, podobne ako spodná bielizeň prichádzajú najviac do kontaktu s pokožkou, a preto majú tendenciu sa rýchlo prepotiť a zašpiniť. Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na tomto kúsku oblečenia nemusia spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy. V prípade, že sa dostanú na nesprávne miesto, môžu zapríčiniť nákazu baktériami E.coli, ktoré niekedy spôsobujú problémy s močovými cestami. V krajných prípadoch môžu tieto ťažkosti vyústiť do cystitídy, zápalu močového mechúra. Pyžamo je potrebné prať v práčke pri teplote 30 – 40 ° C za použitie dezinfekčnej látky, a to minimálne raz do týždňa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hygiena #plesne #spánok #posteľná bielizeň #alergie #pyžamo #roztoče

+ Úprava pracovného prostredia zlepší držanie tela a predíde bolestiam.
Používanie finančných aplikácií vám...

+ Večer si dajte pohár červeného vína, prospeje vám.
Neviete čo vás čaká, tak nestresujte dopredu, všetko bude v...