Stravujem sa zdravo! Nie je to len vaša domnienka?

16.09.2019 13:00
žena, šalát, diéta, strava, zelenina
Ako sa stravujete vy? Autor:

Hektický životný štýl a sedavé zamestnanie sa podpisujú pod naše podlomené zdravie a nadváhu.

Mnohí z nás žijú v domnienke, že sa snažia stravovať zdravo, no napriek tomu priberajú zo všetkého, dokonca aj z vody. Ale pozor! Sladké zapekané műsli, tmavé pečivo so šunkou, cestoviny, ovocie nielen dopoludnia ale aj v priebehu celého dňa, či hubové rizoto na večeru sa vám môžu zdať ako zdravé stravovanie, pravdou však je, že takéto jedlá nie sú vhodné v kombinácií s dnešným sedavým spôsobom života. Obsahujú totiž veľa sacharidov, ktoré naše telo nespáli, čo potvrdzujú viacerí odborníci.

"Najväčší problém dnešného stravovania vidím v strese a rýchlom životnom štýle. V dobe, keď si nevieme do svojho denného plánu zaradiť pohybovú aktivitu, nie je možné všetku energiu zo zjedených sacharidov využiť. Na prípravu kvalitného jedla nemáme čas, alebo jeme v nepravidelných intervaloch, či dokonca dlhé hodiny fungujeme bez jedla a hladujeme. Nečudujme sa preto, že si naše telo tvorí čoraz viac tukových zásob a my priberáme,“ hovorí špecialistka na zdravé stravovanie, Martina Dvořáková.

Správne a zdravé stravovanie tvorí až 70 percent úspechu v boji s nadváhou. Jednotlivé porcie jedla by ste mali konzumovať nielen v pravidelných intervaloch, ale aj vo vyváženej skladbe, čo je pri sedavej práci obzvlášť dôležité.

Výživová špecialistka Martina Dvořáková.
Výživová špecialistka Martina Dvořáková. Autor: KetoDiet

"V jedálnom lístku znížte príjem sacharidov a to hlavne jednoduchých cukrov a zachovajte množstvo zdravých tukov. Príjem bielkovín by ste mali zvýšiť podľa svojej váhy a to tak, aby ste denne prijali 0,8 – 1,3 g bielkovín na 1 kg vašej ideálnej hmotnosti. Pri tukoch a bielkovinách odporúčam kombinovať živočíšne s rastlinnými v pomere 1:1,“ radí Dvořáková. Na podobnom princípe proteínovej diéty je postavená napríklad obľúbená stredomorská kuchyňa: kvalitné mäso a ryby, mliečne výrobky ako tvaroh a syry a hlavne veľa zeleniny. Nesmierne dôležitý je pitný režim, ktorý by mal pozostávať z čistej vody.

Slovné spojenie „pravidelný pohyb“ vám už možno tiež lezie na nervy, ale verte, že naozaj má veľký význam. Ak sa má pohnúť ručička na vašej váhe smerom nadol, musíte najprv vy zvýšiť svoju fyzickú aktivitu a častejšie sa hýbať. Nemusíte behať ani chodiť do posilňovne, ak to nemáte radi. Nájdite si také športové aktivity, ktoré vyhovujú vám. Zahoďte všetky výhovorky a radšej sa snažte vytvoriť si chvíľku pre seba a svoje zdravie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zdravá strava #stravovanie #sacharidy #proteín #keto diéta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zdravie je prvoradé, myslite naň pri všetkých športových činnostiach.
V práci to prebehne v pokojnom...

+ Zvýšte pozornosť na cestách, buďte opatrní a dodržujte pravidlá.
Dajte si pozor na neprajníkov, ktorí majú...