Suchá koža, začervenané miesta! Atopická dermatitída zamáva aj so psychikou

13.09.2019 14:30
koža, pokožka, psoriáza, kožné problémy, ekzém
Atopická dermatitída sa prejavuje suchou pokožkou, začervenaním, svrbením či tvorbou chrást a mokvaním kože Autor:

Atopická dermatitída zasahuje nielen telo, ale aj psychiku pacienta. Keďže jej prejavy sú viditeľné, ovplyvňuje osobný i pracovný život postihnutého.

Vhodnou doplnkovou liečbou je preto psychoterapia. „Táto diagnóza predstaví pacienta ešte predtým, akoby sa stihol predstaviť on sám,“ vysvetľuje psychologička Silvia Schmidtmayerová. Choroba sa stáva pre pacienta celoživotnou témou, ovplyvňuje jeho sebavedomie, deti sú často šikanované, prípadne sú terčom šikany rodinní príslušníci postihnutých. Ak má pacient pocit, že svoju diagnózu nezvláda, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

Terapeut napríklad učí pacienta, ako komunikovať o svojej chorobe s okolím. Jednou z používaných techník je príprava fráz, ktorými odpovedá na otázky o vzhľade či nákazlivosti ochorenia. „Pacient nemusí skĺznuť do toho, aby vysvetľoval siahodlhé teórie, ale povie nejaké svoje dve-tri naučené veci a tým je to ukončené,“ priblížila odborníčka.

Druhá časť terapie je zložitejšia a dlhodobejšia, hovorí Schmidtmayerová. Postihnutý sa učí zžiť sa s chorobou, s tým, čo mu prináša a berie. Terapia môže zahŕňať aj rôzne relaxačné a autogénne techniky či techniky neškriabania sa.

Atopická dermatitída je neinfekčné chronické ochorenie. Prejavuje sa suchou pokožkou, začervenaním, svrbením či tvorbou chrást a mokvaním kože. Podľa dermato-alergologičky Jany Nemšovskej postihuje 12 až 16 percent detskej populácie a jedno až tri percentá dospelých. Presnú príčina ani liek, ktorý by úplne vyliečil ochorenie, nie je známe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#svrbenie #psychika #pokožka #Atopická dermatitída
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ V blízkej dobe vás budú trápiť bolesti brucha, kúpte si hrejivý vankúšik.
Začnite šetriť peniaze na...

+ Starajte sa o svoje zuby inak na to škaredo doplatíte.
Financií máte na rozdávanie, môžete si dovoliť...