Podľa niektorých štúdií chudnutiu prospieva nielen správne nastavenie jedálnička či fyzická aktivita, ale aj zopár prekvapivých psychologických trikov.
Denník nielen o potravinách
Zapisovanie si poznámok do denníka o skonzumovanej strave má údajne vplyv na disciplínu aj pri samotnom jedení. Niektorí výskumníci však zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ženy, ktoré ventilovali svoj stres a negatívne emócie písaním textov o vážnych životných témach, stratili za tri mesiace približne pol druha kilogramu hmotnosti. Naopak, muži, ktorí si robili poznámky o triviálnych témach nestratili ani gram zo svojej váhy. Odborníci sa domnievajú, že premýšľanie o hodnotách pomáha pri udržiavaní sebaovládania nielen v ťažkých životných situáciách, ale aj pri samotnej konzumácii jedla. Písanie funguje navyše ako nárazníková zóna na prevládajúci stres a neistotu, ktoré vedú k takzvanému emocionálnemu jedeniu, teda konzumácii potravín zo stresu a napätia.
Slnečné lúče potláčajú chuť do jedla
Máte vo zvyku ráno po prebudení vytiahnuť žalúzie a svetlom rozjasniť byt či dom? Ako tvrdí nedávna štúdia, ide o dobré rozhodnutie. Ľudia, ktorí sa vystavujú priamemu slnečnému žiareniu ihneď po zobudení a v dopoludňajších hodinách, majú vyššiu hladinu hormónu serotonínu, čím dochádza k pocitom pohodlia a uspokojenia. Následkom tohto procesu sa má znižovať túžba po jedle, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na úbytku telesnej hmotnosti. Vedci sa domnievajú, že ranné slnečné lúče pomáhajú naštartovať metabolizmus, čím dochádza k lepšiemu spaľovaniu tukových zásob. V prípade, že bojujete s nekontrolovanou túžbou po jedle, okrem nedostatku serotonínu môže byť príčinou tohto stavu aj prostredie, v ktorom konzumujete jedlo. Príliš ostré umelé svetlo v jedálni a hluk z televízora zvyšujú napätie a chuť do jedla. Naopak, stlmenie svetiel a púšťanie si jemnej hudby pri stolovaní navodí pocit pohody a menšej potreby prejedať sa.
Selfie pomôže získať prehľad o priberaní
K skvelým psychologickým trikom na udržanie si váhy pod kontrolou patrí aj vyhotovovanie selfie fotografií. Každodenné fotografovanie údajne pomáha vytvárať prehľad o priberaní alebo strate na hmotnosti. Na vytváranie takzvanej „svojky“ si však pri chudnutí predsa treba dávať pozor. V prípade, ak fotografie nezodpovedajú predstavám o štíhlej a atraktívnej postave, vyvolávajú stres i napätie. Tieto negatívne emócie sa muži aj ženy snažia zajedať zvýšeným množstvom aj nezdravých potravín, čím sa zvyšuje celkový energetický príjem. Pohrávanie sa s obrazotvornosťou má svoju výhodu aj pri aranžovaní jedla. Tanier s jedlom sa odporúča servírovať tak, aby jeho okraje boli zaplnené čerstvou zeleninou, šalátmi či strukovinami a stred taniera zase mäsom a sacharidmi v podobe zemiakov a cestovín. Nakoľko ľudia majú vo zvyku jesť jedlo z kraja taniera, zasýtia sa najprv zeleninou a na „zbytočné“ kalórie z príloh zostane menej priestoru.