Ako pomáhajú psychologické triky pri chudnutí?

Písanie denníka, tmavá miestnosť pri stolovaní či fotenie selfie fotografií. Aj takéto netradičné metódy dokážu údajne pomôcť zhodiť nejaký ten nadbytočný kilogram tuku.

03.08.2019 08:00
vstávanie - ráno - raňajky - energia Foto:
Priame slnečné žiarenie ihneď po zobudení má vplyv na vyššiu hladinu serotonínu.
debata

Podľa niektorých štúdií chudnutiu prospieva nielen správne nastavenie jedálnička či fyzická aktivita, ale aj zopár prekvapivých psychologických trikov.

Denník nielen o potravinách

Zapisovanie si poznámok do denníka o skonzumovanej strave má údajne vplyv na disciplínu aj pri samotnom jedení. Niektorí výskumníci však zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ženy, ktoré ventilovali svoj stres a negatívne emócie písaním textov o vážnych životných témach, stratili za tri mesiace približne pol druha kilogramu hmotnosti. Naopak, muži, ktorí si robili poznámky o triviálnych témach nestratili ani gram zo svojej váhy. Odborníci sa domnievajú, že premýšľanie o hodnotách pomáha pri udržiavaní sebaovládania nielen v ťažkých životných situáciách, ale aj pri samotnej konzumácii jedla. Písanie funguje navyše ako nárazníková zóna na prevládajúci stres a neistotu, ktoré vedú k takzvanému emocionálnemu jedeniu, teda konzumácii potravín zo stresu a napätia.

Slnečné lúče potláčajú chuť do jedla

Máte vo zvyku ráno po prebudení vytiahnuť žalúzie a svetlom rozjasniť byt či dom? Ako tvrdí nedávna štúdia, ide o dobré rozhodnutie. Ľudia, ktorí sa vystavujú priamemu slnečnému žiareniu ihneď po zobudení a v dopoludňajších hodinách, majú vyššiu hladinu hormónu serotonínu, čím dochádza k pocitom pohodlia a uspokojenia. Následkom tohto procesu sa má znižovať túžba po jedle, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na úbytku telesnej hmotnosti. Vedci sa domnievajú, že ranné slnečné lúče pomáhajú naštartovať metabolizmus, čím dochádza k lepšiemu spaľovaniu tukových zásob. V prípade, že bojujete s nekontrolovanou túžbou po jedle, okrem nedostatku serotonínu môže byť príčinou tohto stavu aj prostredie, v ktorom konzumujete jedlo. Príliš ostré umelé svetlo v jedálni a hluk z televízora zvyšujú napätie a chuť do jedla. Naopak, stlmenie svetiel a púšťanie si jemnej hudby pri stolovaní navodí pocit pohody a menšej potreby prejedať sa.

Selfie pomôže získať prehľad o priberaní

K skvelým psychologickým trikom na udržanie si váhy pod kontrolou patrí aj vyhotovovanie selfie fotografií. Každodenné fotografovanie údajne pomáha vytvárať prehľad o priberaní alebo strate na hmotnosti. Na vytváranie takzvanej „svojky“ si však pri chudnutí predsa treba dávať pozor. V prípade, ak fotografie nezodpovedajú predstavám o štíhlej a atraktívnej postave, vyvolávajú stres i napätie. Tieto negatívne emócie sa muži aj ženy snažia zajedať zvýšeným množstvom aj nezdravých potravín, čím sa zvyšuje celkový energetický príjem. Pohrávanie sa s obrazotvornosťou má svoju výhodu aj pri aranžovaní jedla. Tanier s jedlom sa odporúča servírovať tak, aby jeho okraje boli zaplnené čerstvou zeleninou, šalátmi či strukovinami a stred taniera zase mäsom a sacharidmi v podobe zemiakov a cestovín. Nakoľko ľudia majú vo zvyku jesť jedlo z kraja taniera, zasýtia sa najprv zeleninou a na „zbytočné“ kalórie z príloh zostane menej priestoru.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #sérotonín #denník #stres #slnečné svetlo #psychologické triky #emocionálne jedenie #svojka