8 možných dôvodov, prečo máte nepravidelnú menštruáciu

, 24.07.2019 12:00
menštruácia, brucho, bolesť
Tehotenstvo je najčastejším dôvodom vynechania menštruácie. Autor:

Kým niektoré ženy si môžu podľa menštruácie nastavovať hodinky, vaša menštruácia je nepravidelná? Čítajte, aký to môže mať dôvod!

Ste tehotná

Tehotenstvo je najčastejším dôvodom vynechania menštruácie. Takže, ak vám mešká dva týždne, siahnite po tehotenskom teste. Je veľmi spoľahlivý, dôležité však je, aby ste ho použili správne. Testovať môžete už po dvoch, troch týždňoch po oplodnení. Včasné testy, ktoré sa dajú použiť už krátko po oplodnení, sú menej spoľahlivé. Občas naznačia, že nie ste tehotná, hoci v skutočnosti ste…

Dojčíte

Počas dojčenia dochádza k silným hormonálnym výkyvom. Ovplyvňuje to aj menštruačný cyklus. Mimochodom, po pôrode sa mení cyklus mnohých žien, takže nebuďte prekvapená, ak je kratší, resp. dlhší, ako býval.

Zmena antikoncepcie

Chvíľu potrvá, kým sa vaše telo prispôsobí novej zmene. Na začiatku sa môže menštruácia oneskoriť, dokonca v niektorých prípadoch úplne vynechať. Nepanikárte!

Užívate antidepresíva

Sú určité lieky, najmä psychofarmaká proti úzkosti a depresii – ktoré uvoľňujú viac estrogénu alebo progesterónu (hormóny, ktoré sa spájajú tiež s ovuláciou a menštruáciou). Môže to negatívne ovplyvniť celý váš cyklus, o nežiadúcich účinkoch sa preto porozprávajte s lekárom.

Ste pod obrovským stresom

V prípade stresu je z nášho tela viac vylučovaný kortizol. Tento hormón má vplyv na to, koľko estrogénu alebo progesterónu telo produkuje. A menštruačný cyklus je automaticky nepredvídateľný.

Trpíte syndrómom polycystických vaječníkov

Ide o hormonálnu poruchu, ktorá postihuje 5 až 8 percent žien v reprodukčnom veku. Má za následok zvýšenie hladín mužských pohlavných hormónov, ktoré sa môžu prejaviť okrem iného ako poruchy cyklu, zhoršená plodnosť či akné.

Profesionálne športujete

Ak športujete na profesionálnej úrovni, niet divu, že sa váš cyklus v extrémnych fázach cvičenia posunie. Dôvod: Telo chce v tomto čase ušetriť čo najviac energie.

Menopauza

Čím viac sa blížite k menopauze, tým nepravidelnejšia bude aj vaša menštruácia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pôrod #tehotenstvo #stres #menštruácia #antidepresíva #kortizol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Pracujte na pravidelnom pohybe a budete na tom fyzicky lepšie.
Naučíte deti odkladať...

+ Skúsite zachovať optimizmus a dobrú náladu po celý deň.
Investovať do nového bývania sa oplatí,...