Keď sa spí pri svetle
Podľa odborníkov takáto situácia nastáva aj v prípade svetla. To denné, samozrejme, povzbudzuje ľudský organizmus k lepším výkonom, potláča úzkosti a depresiu. Horšie je to v prípade umelého svetla a najhorší scenár sa objavuje vtedy, ak si doprajeme spánok pri rôznych zapnutých svetelných zdrojoch. Zistenia z nedávnej lekárskej štúdie nás presviedčajú, že vystavenie sa už aj malému množstvu svetla počas nočného odpočinku narúša nielen kvalitu spánku, ale pridáva aj kilogramy navyše. Spomínané zistenia odôvodňujú zvýšeným vylučovaním stresového hormónu kortizolu.
Dobrý i zlý hormón
O kortizole je známe, že sa v ľudskom organizme uvoľňuje vo zvýšenej miere pri strese, napätí, ťažkých životných situáciách a rozhodnutiach. Jeho úlohou je pripraviť telo na boj s prekážkami. V malom množstve je teda nevyhnutný na prežitie. Vo vyšších dávkach však poškodzuje organizmus. Za daných okolností, väčšie množstvo tejto látky v organizme priamo súvisí s priberaním na hmotnosti. Ak však v noci odpočívame v tmavej miestnosti bez rušivého vplyvu svetiel, rýchlejšie si oddýchneme a lepšie naštartujeme proces chudnutia.
Rôzne názory na domáce zvieratko
Prekvapivo, medzi „spánkové“ zlozvyky radia niektorí odborníci aj túlenie sa k domácemu zvieratku, a to mačke či psovi. Podľa ich názoru spaním vedľa týchto zvierat sa vystavujeme riziku chorôb či vnútorným parazitom. Oproti tomuto tvrdeniu však vystupuje celý rad opačných názorov. Zviera, ktoré je súčasťou domácnosti, nás nemôže ohroziť chorobami, pretože je pravidelne očkované proti rôznych ochoreniam, vrátane aj pre človeka nebezpečnej besnoty. K riziku môže dôjsť len v prípade, ak zvieratko nie je zaočkované, alebo je choré a neliečené. Psom, ale i mačkám sa naopak pripisujú významné terapeutické schopnosti. Navodzujú pocit bezpečia, istoty, pohody a zlepšujú tak kvalitu spánku.
Spánok v nahote lieči
Ak chcete počas noci potešiť partnera luxusnou spodnou bielizňou, buďte na pozore. K spomínaným zlozvykom sa tiež zaraďuje spanie v príliš tesnej a nevzdušnej bielizni, čo platí rovnako pre mužov aj ženy. Tesná podprsenka a u mužov napríklad príliš obtiahnuté slipy zvyšujú telesnú teplotu. Dochádza tak k ovplyvňovaniu kľúčového hormónu regulujúceho spánok, melatonínu. Z tohto dôvodu sa odporúča odpočívať v noci nahý, bez rušivých kusov oblečenia. K povoleným druhom odevov patria voľné pyžamá so vzdušných materiálov.