Kedy je bezlepková diéta zbytočná a kedy pomôže?

Lepok sem, lepok tam... Bez lepku či s lepkom? Je okolo neho poriadne horúco už zopár rokov, jeho vylučovanie zo stravy sa stalo v mladej generácii doslova módnym trendom.

04.05.2019 08:00
lepok, celiakia, žena, pšenica Foto:
S lepkom či bez lepku?
debata (1)

Zdravý človek dodržiavaním bezlepkovej diéty však nič nezíska. Človek trpiaci celiakiou, naopak, získa úplne novú kvalitu života. Prečo? Tenké črevo u človeka s celiakiou nedokáže správne vstrebávať všetky potrebné živiny z potravy. Organizmu tak chýba množstvo dôležitých látok a nedokáže fungovať ako telo zdravého človeka. K tomuto problému sa pridávajú ďalšie zdravotné komplikácie. U detí sa celiakia prejavuje oneskoreným rastom a celkovo horším vývinom. Celiakia však dokáže spôsobiť nemalé problémy v ktorejkoľvek fáze života.

"Včasná diagnostika tohto ochorenia dokáže zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré s nezistenou alebo neskoro zistenou celiakiou môžu súvisieť. V prípade spomínaných problémov je teda nesmierne dôležité, aby sa ľudia nebáli diagnostiky a v prípade ťažkostí navštívili odborníka,“ upozorňuje MUDr. Marián Oltman, PhD. z Gastroentero-Hepatologického centra THALION v Bratislave.

Ako znášam lepok ja?

Odhaliť zdravotné problémy, ktorými sa prejavuje precitlivenosť na lepok, je síce komplikované, ale možné a vcelku jednoduché. S odpoveďami ľuďom pomáha kampaň „Máj 2019 – mesiac bez lepku“ na webovom portáli dobrebezlepku.com. „Diagnostika celiakie sa skladá zo štyroch stupňov. Prvým je identifikovanie klinických príznakov, ktoré na prvý dojem nemusia súvisieť s lepkom, alebo s tráviacim traktom. Druhým stupňom je sérologické vyšetrenie, ktoré na základe odberu krvi podozrenie na celiakiu potvrdí, alebo vyvráti. Na základe pozitívnych protilátok na lepok je neskôr potrebné urobiť ešte bioptické vyšetrenie. Posledným stupňom diagnostiky je pozitívna odpoveď pacienta na liečbu – bezlepkovú diétu,“ hovorí MUDr. Marián Oltman, PhD. Nutričná terapeutka, Ing. Jarmila Kabátová z Piešťan upozorňuje na kľúčový fakt, že diagnostika ochorenia je možná len v prípade, ak je organizmus zaťažený lepkom. "Po vysadení lepku z jedálnička na základe osobného rozhodnutia človeka, nie je možné diagnostiku objektívne zrealizovať. Na druhej strane po riadnej diagnostike a potvrdení diagnózy celiakie je jediným možným spôsobom liečby tohto ochorenia v súčasnosti bezlepková diéta.“

Domáci test

Pri spozorovaní nezvyčajných príznakov môže človeku uľahčiť rýchlejšiu orientáciu v zdravotnom stave diagnostický test na zistenie protilátok na lepok, ktorý sa dá urobiť v pohodlí domova. Pomocou testu zistíme vzťah nášho čreva k lepku a ušetríme si aj dlhé čakanie v ordinácii lekára. Test dokáže s 98 percentnou presnosťou v priebehu desiatich minút z kvapky krvi určiť, či protilátky na lepok sú prítomné alebo nie. Ak je jeho výsledok pozitívny, je potrebné v čo najkratšom možnom čase navštíviť obvodného lekára, ktorý vás odošle k špecialistovi, aby spravil ďalšie nevyhnutné diagnostické vyšetrenia.

Ako sa lieči celiakia?

Celiakia, rovnako ako všetky formy neznášanlivosti lepku, sa dajú liečiť jediným spôsobom – prísnou bezlepkovou diétou. Tento spôsob bezpečne zaručí, že povrch tenkého čreva sa upraví a nepríjemné prejavy ochorenia zmiznú. Diéta sa však musí dodržiavať doživotne. Nie je však takou komplikáciou ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, pretože kvalitné suroviny na prípravu chutnej bezlepkovej stravy sú dnes dostupné v širokom sortimente. Dobrou správu je aj to, že pacienti s celiakiou majú možnosť preskripcie bezlepkových potravín, ktoré sú čiastočne hradené zo zdravotného poistenia.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dieťa #lepok #bezlepková diéta

+ Venujte čas svojim koníčkom, zvýši to vašu životnú spokojnosť.
Úspory získajú na hodnote, ak ich múdro...

+ Zabudnite na stres a strach, pokúste sa to prekonať.
Budete robiť podvody, nečudujte sa keď to niekto urobí...