Nápoje z ovocia a zeleniny si však nie sú rovné: máme extrakty, odstredené nápoje alebo smoothies. Všetky sa pripravujú s využitím čerstvého ovocia a zeleniny a sú ideálnym spôsobom, ako získať vitamíny a výživné látky, píše taliansky denník La Repubblica.
Je to skutočne tak? Alebo stres, ktorému sú tieto potraviny vystavené, ich pripravuje aj o ich výživnú hodnotu? Podľa najnovších údajov vlani skončilo na tanieroch Talianov deväť miliárd kilogramov ovocia a zeleniny, čo je trojpercentný nárast oproti predošlému roku. Snaha jesť zdravé potraviny je tendenciou, ktorá sa prejavuje najmä medzi mladými ľuďmi. Tí ich konzumujú aj v podobe smoothies, koktailov, extraktov a odstredených štiav, v baroch či doma. To je možné vďaka masovému rozšíreniu malých domácich elektrospotrebičov.
„Ovocie a zelenina sú významnou zložkou zdravej výživy,“ uvádza docentka Manon Khazraiová z Univerzity biologického lekárstva v Ríme. „Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča jesť najmenej 400 gramov denne. Klinické štúdie ukázali inverzný vzťah medzi konzumáciou ovocia a zeleniny a rizikom kardiovaskulárnych chorôb, vysokým krvným tlakom, cukrovkou druhého typu, nadváhou a niektorými druhmi rakoviny. Toto pôsobenie je možné vďaka vitamínom, minerálom, polyfenolom a predovšetkým vďaka antioxidantom a vláknine, ktoré obsahujú,“ vysvetľuje.
Výsledok je rovnaký: pohár nápoja z ovocia a zeleniny môže byť to isté, ako keď ich zjeme. Metódy sú však rôzne. V mixéri alebo kuchynskom robote pripravíme chutné smoothies, ktoré na rozdiel od extraktov a odstredených štiav majú vysoký obsah vlákniny. Extrakty sa pripravujú lisovaním za nízkej teploty. Veľkou výhodou oproti odstredeným šťavám je to, že sa zachová veľká časť zdravých látok ovocia a zeleniny a príjemná chuť. Pomocou odšťavovača sa nám podarí získať šťavu aj z ingrediencií, ktoré nie je možné vylisovať, ako sú hrušky, mrkva či zeler. Sú viac koncentrované a výživnejšie ako koktaily.
Čo je najlepšie? „Väčšina ľudí považuje odšťavovač za najlepší, pretože pracuje za studena a s pomalou rýchlosťou. Tým, že nevyrába teplo, dochádza k nízkej oxidácii, takže by mal aj menej znehodnocovať výživnú vlastnosť potravín. Na druhej strane odstredivka umožňuje zachovať vlákninu,“ hovorí docentka Khazraiová.
Lisovaním ovocia a zeleniny sa však stráca časť vlákniny. „Strata vlákniny spôsobuje, že tieto nápoje zvyšujú obsah cukru v krvi viac, než konzumácia ovocia a zeleniny v ich pôvodnej podobe,“ upozorňuje dietológ Robin Foroutan z Akadémie výživy a dietológie. Okrem vlákniny sa strácajú aj niektoré polyfenoly a antioxidanty, ktoré domáce spotrebiče nemôžu účinne extrahovať.
Ak nechceme prísť o vlákninu, je praktickejšie použiť mixér alebo kuchynský robot. Tiež je potrebné pripravený nápoj skonzumovať ihneď. „Aktivita antioxidantov a enzýmov sa časom znižuje. Najmä vitamín C oxiduje,“ poznamenala docentka Khazraiová. Tiež je vhodné nemiešať ovocie so zeleninou, pretože to u niektorých ľudí vyvoláva tvorbu črevných plynov. Výnimkou sú mrkva a jablká, ktoré možno miešať s iným ovocím a zeleninou.
Ak držíte diétu, je vhodné obmedziť sa na dve až tri poháre šťavy denne. Aj nápoje pripravené doma obsahujú prírodný cukor, takže sú kalorické. Kto musí kontrolovať hladinu cukru v krvi alebo kto sa snaží obmedziť prísun sacharidov, aby schudol, musí počítať aj poháre štiav.