Ani príliš veľa sacharidov a cukrov nerobí dobre. Nižšie uvedené zásady naopak pomáhajú bojovať proti aktivácii génov zodpovedných za starnutie, píše taliansky denník Corriere della Sera.
Stravu dlhovekosti, ktorú uvádzame a ktorá je jednou z mnohých, zostavil profesor Valter Longo a doktorka Romina Ines Cervigniová, biologička z jeho nadácie.
Aké proteíny teda jesť?
Jedzte ryby, ale vyhýbajte sa tým, ktoré v sebe majú vyšší obsah ortuti. Je potrebné jesť menej proteínov, ale v dostačujúcom množstvo: každý deň približne 0,7 až 0,8 gramov na jeden kilogram telesnej váhy. Po 65. roku či sedemdesiatke mierne tento prísun proteínov zvyšujte tak, aby ste neprichádzali o svalovú hmotu.
Napríklad muž vážiaci 70 kilogramov by mal denne skonzumovať asi 56 gramov proteínov obsiahnutých vo dvoch porciách mäsa s hmotnosťou cca 90 gramov alebo dve porcie ryby s hmotnosťou 100 gramov. Na internete sú početné kalkulačky na výpočet správneho množstva proteínov, ktoré je vhodné denne zjesť.
Obmedzte čo najviac príjem nasýtených tukov prítomných napríklad v hrubom mäse, vyprážaných jedlách, masle, margaríne, plnotučnom mlieku, tučných syroch, masti, smotane, vajciach, údeninách či vnútornostiach.
Naopak jedzte nenasýtené tuky obsiahnuté napríklad v extra panenskom olivovom oleji, suchom ovocí a rybách, ale aj v orechoch, slnečnicových semienkach či v sójovom a ľanovom oleji.
Znížiť by ste mali aj príjem jednoduchých cukrov vrátane sladkých nápojov. Zvýšte konzumáciu zložených sacharidov, výrobkov z celozrnnej múky, napríklad cestovín či chleba, zemiakov či celozrnnej ryže. Prijímajte dostatočné množstvo vitamínov a zložených sacharidov, ktoré sú potravou pre mozog.
Jedzte a vyberajte si kvalitné ingrediencie, ktoré jedli naši predkovia, využívajte tradičné, ale zdravé recepty starých mám. V prípade nadváhy jedzte dve jedlá denne a medzi nimi desiatu. Doprajte si napríklad raňajky a jedno ďalšie jedlo a potom desiatu s nízkym obsahom kalórií, ale obsahujúcu dostatočné množstvo živín. Jedzte v rozmedzí 12 hodín, napríklad raňajky o ôsmej ráno a skončite s jedlom pred 20. hodinou.
Podľa vlastných potrieb sa môžete občas tiež postiť. Kontrolujte si váhu, ale aj objem v páse: veľké brucho môže byť spojené s nebezpečenstvom vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a srdcových ochorení.