1. Bazalka pravá
Krehké a prenikavo voňajúce listy bazalky pravej pozitívne vplývajú na imunitný systém, a to najmä tým, že majú silné antiseptické a antibakteriálne účinky. V malom množstve podporuje trávenie, uľavuje bruchu od plynatosti, zlepšuje chuť do jedla, odstraňuje kŕče a zmierňuje príznaky zápchy i hnačky. Podľa prof. MUDr. Jaroslava Kresáneka, PhD. z Národného toxikologického informačného centra vedľajšie účinky pri konzumácii bazalky môžu súvisieť so závratmi, s nízkym krvným tlakom. Môže sa objaviť zvýšené potenie, pocit chladu, či chvenia. Bazalka sa nemá užívať v gravidite a počas dojčenia.
2. Mäta pieporná
Obsahuje vzácne silice a mentol, ktoré majú silné antiseptické účinky. Ničí baktérie a vírusy. Osviežuje dych, pomáha žalúdku tráviť ťažké jedlá. Využíva sa v liečiteľstve, kozmetickom priemysle, ale aj na výrobu sladkých alko i nealko drinkov. Mätové listy sa používajú pri poruchách trávenia, nakoľko odstraňujú kŕče. Pri používaní mäty je potrebné rozlišovať medzi samotným pitím čaju a používaním čistého mentolu, respektíve silice z tejto byliny. Samotná rastlina nemá pri terapeutických dávkach vedľajšie účinky. Pozor si treba dávať pri vysokých dávkach silice, ktoré môžu vyvolať otravu.
3. Nechtík lekársky
Nesie latinské pomenovanie Caledula officinalis a vzhľadom na silné protizápalové účinky pomáha pri bolesti kĺbov a artritíde. Vzácna rastlina sa považuje za silný antioxidant, ktorý sa uplatňuje pri liečbe rakoviny hrubého čreva, prostaty, prsníka. Vďaka bohatému vitamínu C podporuje imunitný systém a skoré hojenie rán. Národné toxikologické informačné centrum upozorňuje, že k vedľajším účinkom nechtíka lekárskeho patria alergické reakcie, a to najmä u citlivých osôb. Rovnako ako bazalka nie je vhodný pre gravidné a dojčiace ženy.
4. Petržlen
Petržlen sa pýši vysokým obsahom silíc, z ktorých najznámejší je apiol. Pochváliť sa môže vysokou dávkou horčíka a vitamínu C. Magnézium zmierňuje kŕče a céčko sa stará o ochranu tela pred choroboplodnými zárodkami. Vitamín C ocenia ženy pri tvorbe kolagénu, ktorý sa stará o pevnú a zdravú pleť. Ak sa to s touto bylinkou preháňa, môžu nastať zdravotné komplikácie, a to v podobe arytmie alebo alergickej reakcie. Netreba zabúdať, že nadmerné „dávky“ apiolu môžu poškodzovať obličky. Petržlen by sa nemal nadmerne užívať spolu s antidepresívami, psychotropnými látkami a antihypertenzívami.