Keď vás zloží migréna? Odborník odpovedá, ako sa jej (ne)postaviť!

Vedci zatiaľ neodhalili, čo spôsobuje, že sa u človeka objaví pulzujúca bolesť hlavy zvaná migréna. Momentálne sa nedá ani úplne vyliečiť. S migrénami podľa prieskumov bojujú v živote viac ženy, ale úporná bolesť hlavy neobchádza ani mužov.

11.04.2019 11:00
bolesť hlavy, migréna Foto:
Pri silných bolestiach hlavy je najlepšie sa stiahnuť do tmavej a tichej miestnosti.
debata

„Intenzitu a frekvenciu záchvatov ovplyvňujú rôzne provokujúce faktory ako napríklad stres, nedostatok spánku, fyzická námaha, ostré vône aj niektoré iné ochorenia,“ priblížil neurológ Martin Kucharík.

Hovorí, že prejavy migrény vo všeobecnosti možno zmierniť dostatkom pohybu, ale i odpočinku, zdravou stravou a vylúčením ostrých korenín alebo chuťovo výrazných zložiek. Tiež obmedzením stresu. Nie vždy je to možné, ale ak sa už rozvinie bolesť hlavy, je vhodné vziať si lieky podľa odporúčania lekára.

Rozvinutý záchvat obvykle dobre tlmia aj bežné analgetiká. V prípade nevoľnosti a zvracania sa podávajú rýchlorozpustné formy liekov, radí Kucharík. Ak sa záchvaty objavujú častejšie ako raz za týždeň, je vhodné zvážiť preventívnu liečbu. S naplno rozvinutou bolesťou podľa neurológa netreba bojovať, ale radšej dopriať telu odpočinok, ležať v tmavej a tichej miestnosti.

Okrem užívania liekov na bolesť zástupcovia pacientskej organizácie Migréna je choroba odporúčajú tiež používať studené obklady, ktoré zmierňujú bolesť, utiahnuť sa do tmavej miestnosti pre vylúčenie vzruchov, natrénovať si metódy prekonávania stresu, kontrolovať svalové napätie, mať pravidelný a kvalitný spánok. Zhoršenú kvalitu spánku môže spôsobiť telefón pri hlave, priveľa svetla, ťažké jedlá i priveľa tekutín pred spaním. Tiež ak človek zaspí napríklad pri televízii, a spánok je len povrchový.

Spúšťacími faktormi migrény môžu byť podľa pacientov napríklad stres, sedavé zamestnanie, fajčenie, zvýšený krvný tlak, bolesti zubov spôsobené kazmi alebo nejakou chorobou. Tiež priveľa kofeínu a alkoholu, najmä červeného vína, a niektoré jedlá ako čokoláda, plesňové syry, nadbytok citrusových plodov.

Mylné teórie o migréne neraz spôsobujú, že pacient nedostane náležité a efektívne liečenie či pozornosť. Dlhodobé a neliečené bolesti hlavy môžu spôsobiť výrazné psychické a stresové ťažkosti, ale tiež výrazné fyzické obmedzenie a postupne znižujú kvalitu života.

Intenzita migrenóznych bolestí je často tak vysoká, že pacienta imobilizuje a prakticky vyraďuje z bežného života a z práce, tvrdí Kucharík.

Neliečená migréna môže viesť dokonca až k cievnej mozgovej príhode, životunebezpečným infekciám zubov, aneuryzme, čiže vypukline v mieste oslabenia cievnej steny, ku kóme, alebo dokonca k smrti. Aj preto nie je dobré toto ochorenie podceňovať.

VIDEO: Ako bojovať s jarnou únavou?!

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #hlava #migréna #neurológ #neurologické ochorenia

+ Presladené nápoje vám zaručia vyššiu váhu a pokazené zuby.
Nezhody v zamestnaní nechajte tak, neurýchľujte...

+ Chemické prípravky spôsobia nepríjemné svrbenie na vašej pokožke.
Očakávajte zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu...