Pohárik či cigaretka pred odchodom do postele? Čo to robí s naším spánkom?

Neskoršie zaspávanie, nespavosť a krátka doba spánku ... Psychoaktívne látky neprispievajú ku kvalitnému spánku, po ktorom sa cítime oddýchnutí, píše francúzsky denník Le Figaro.

09.04.2019 09:00
Fajčenie v práci oberá firmy o milióny -... Foto:
Fajčenie zle vplýva aj na náš spánok.
debata

Modré obláčiky dymu z cigarety a pohárik zlatistého vína majú preraziť temnotu bezsennej noci. Tabak a alkohol sprevádzajú problémy so spánkom mnohých Francúzov. Ten je veľmi krehký a zraniteľný psychoaktívnymi látkami, hoci sú legálne. Tím francúzskych vedcov študoval súvislosti týkajúce sa psychoaktívnych látok a spánku. Ide o bludný kruh: prvý ovplyvňujú kvalitu druhého, a naopak, problémy so spánkom vedú k zvýšenej konzumácii týchto látok. Na základe dopytovania 12 637 osôb vo veku od osemnásť do sedemdesiatich piatich rokov vedci konštatovali, že konzumácia tabaku je spojená s kratšou dobou spánku. Z tých osôb, ktoré fajčili, uvádzalo 39 až 49 percent, že spia denne menej ako šesť hodín, podľa toho, či sú málo alebo viac závislí.

„Spánok kratší ako šesť hodín je spájaný s mnohými chorobami ako je obezita, cukrovka druhého typu, kardiovaskulárne choroby, depresie a náchylnosť k dopravným nehodám,“ uviedli autori štúdie. Narušenie doby spánku boli pozorované aj v rámci rozsiahlej štúdie uverejnenej v medzinárodnom časopise Journal of Public Health, ktorá sa týkala takmer pol milióna osôb. Kým bývalí silní fajčiari spali väčšinou menej ako šesť hodín denne, súčasní silní fajčiari a nefajčiari vystavení tabakovému dymu zase spali príliš dlho – viac ako deväť hodín. Aj tento typ spánku je spojený s náchylnosťou k chorobám.

K látkam, ktoré zhoršujú kvalitu spánku, patrí nikotín, ktorý je silným stimulantom, aj keď je konzumovaný v podobe náhrady. Elektroencefalogram (EEG) u fajčiarov a nefajčiarov ukázal zmeny v mozgových vlnách u fajčiarov v čase, keď spali.

Ľudia často pijú alkohol, aby lepšie zaspali. Ako však varujú vedci, alkohol síce môže uľahčiť zaspávanie, ale jeho zneužívanie vedie k tomu, že sa človek v noci často budí a jeho spánok je roztrieštený. Navyše dávka potrebná na zaspanie sa časom zvyšuje.

Vo francúzskom epidemiologickom časopise sa uvádza, že veľmi závislí fajčiari trpia dvakrát viac nespavosťou než zvyšok populácie (25,5 percenta opropočas týždňa spať až po 23. hodine, niekedy až o polnoci a cez víkend ešte o dve hodiny neskôr. Aj tento životný štýl je z hľadiska zdravia škodlivý.

Tabak ako trojnásobný nepriateľ spánku si vyslúžil to, aby sa naŇ prihliadalo v štúdiách týkajúcich sa súvislostí medzi spánkom a kardiovaskulárnymi chorobami. Tento dôvod môže byť tiež v hojnejšej miere využívaný na to, aby boli fajčiari presvedčovaní o tom, že sa majú vzdať svojho zlozvyku.

debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #fajčenie #depresia #spánok #cigarety
Flowers

+ Cítite sa unavená, poviete to nahlas, okolie vás určite pochopí.
Vo finančnej oblasti očakávajte...

+ Dávajte pozor na cestách, mohli by ste prísť k nečakanému úrazu.
Nepanikárte, všetko sa dá vyriešiť,...