Štvrtina prípadov porúch príjmu potravy, najmä anorexia, sa začína podľa vedúcej lekárky Psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty UK a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Hany Papežovej nezdravou posadnutosťou zdravou výživou, takzvanou ortorexiou.
Lekári preto chcú o chorobe viac vzdelávať výživových poradcov. Paradoxom je, že chorobou ale trpia aj niektorí z nich. V Česku sa ročne lieči s poruchami príjmu potravy asi 4000 ľudí, chorých je ale viac.
„V posledných rokoch vychádzajú štúdie, ktoré ukazujú, že až štvrtina porúch príjmu potravy, najmä anorexia, vzniká v súvislosti s ortorexiou,“ povedala Papežová. Viac vzdelávať v oblasti porúch príjmu potravy by sa podľa nej mali aj výživoví poradcovia.
„Celkom často nemajú dostatočné poňatie o poruchách príjmu potravy, chýba im klinická prax, akú majú v zahraničí. Často majú sami čiernobiele myslenie vo vzťahu k jedlu, neriešia ho nad rámec fyziologických funkcií,“ uviedla.
Dodala, že je potrebné rozlišovať výživových poradcov, ktorí majú len vzdelávacie kurzy, terapeutov s bakalárskym vysokoškolským titulom a špecialistov s magisterským. Podľa odbornej literatúry je medzi nimi vyšší podiel tých, ktorí sami poruchou príjmu potravy trpia.
Základom patologického správania môžu byť podľa odborníkov problematické ranné vzťahy s najbližšími osobami, predovšetkým s matkou. Pribúdajú ale podľa nich aj ďalšie spúšťače ako je negatívna inšpirácia sociálnymi sieťami, identifikácia s idolmi alebo neprimerané nároky na vlastnú osobu.
Fakty:
V roku 2017, z ktorého pochádzajú posledné dostupné údaje o liečbe, bolo v Česku hospitalizovaných 450 osôb, ďalších 3700 sa liečilo ambulantne. Väčšina chorých sú mladé ženy, rastie podiel najmladších pacientok vo vekovom rozmedzí 10 až 14 rokov. Každý desiaty pacient s poruchou príjmu potravy chorobe podľahne, umierajú v priemere v 25 rokoch.
Liečba je náročná a vyžaduje kombináciu lekárskej, psychologickej a sociálnej podpory okolia. „Stále viac zaraďujeme do liečby názory a postoje nielen samotných pacientov, ale aj rodinných príslušníkov. Blízki môžu lepšie pochopiť, prečo práve ich dieťa má problém s príjmom potravy,“ dodala Papežová.
Najdôležitejšie je podľa nej začať včas, ideálne identifikovať ohrozené osoby ešte než sa problém rozvinie. Takým potom stačí ambulantná liečba, nie je nutná hospitalizácia ako u chronických porúch príjmu potravy.
Medzi poruchy príjmu potravy patrí odmietanie jedla čiže mentálna anorexia, prejedanie čiže bulímia a ďalšie ochorenia. Mentálna anorexia sa vyskytuje asi u 1,5 percenta všetkých dievčat a mladých žien, častejšia je v stredných a vyšších sociálnych vrstvách. Bulímia je častejšia u študentiek stredných a vysokých škôl, ide o štyri až 15 percent dievčat.