Pracujete pod neustálym stresom? Pohľad na ručičku váhy vás veru nepoteší

, 05.03.2019 13:00
dlh, hrôza, stres, nešťastie,
Opäť ste v zamestnaní pod veľkým stresom? Autor:

Čím viac stresu, tým vyššia hmotnosť? Aká rovnica platí?

V odbornom časopise „International Archives of Occupational and Environment Health“ bol zverejnený zaujímvý prieskum – bola popísaná súvislosť medzi stresom v práci a priberaním na hmotnosti. Zvlášť náchylné sú naň práve ženy.

Vo švédskej štúdii, v ktorej vedci pozorovali 3 800 ľudí v priebehu 20 rokov, sa zúčastnených pýtali na ich návyky v práci, ich pocity či návyky po práci, stravovanie, pohyb… Zo štúdie vyplynulo, že ženy, ktoré svoju prácu opisovali ako stresujúcu, priberalo v priemere o 20 percent viac ako ženy, ktoré pracovali podĺ aich slov v pokojnom prostredí.

Rozdiely v BMI boli aj medzi pohlaviami – ženy ho mali o čosi nižšie ako muži. Prečo? Vedci to vysvetľujú tým, že hoci ženy v práci priberali vďaka stresu, po práci vo väčšej miere plnili rôzne úlohy, pri ktorých museli vydávať časť energie – z toho dôvodu bolo ich priemerné BMI hodnoty predsa len o čosi nižšie ako to bolo u mužov.

Ako celý systtém stresu a priberania funguje? Veľmi jednoducho. Stres pre telo znamená signál nebezpečenstva, na čo ho upozorní adrenalín v krvi. Tým pádom organizmus zabúda na hlad a sústredí sa na dôležitejšie veci. Vo fáze pokoja však telo dostane jasný signál – stratenú energiu treba nabrať.

Tento chytrý systém ľudského tela dobre fungoval kedysi – ale s dnešnou modernou dobou nadobúda iný rozmer. Náš stres v práci totiž nemá nič spoločné s fyzickými hrozbami. Všetok stres si vytvárame v hlavách, pričom sa spaľuje menej energie. Napriek tomu hormóny zastávajú funkcou ako kedysi a model dopĺňania energie tak telo využíva aj v dnešnej dobe – kedy verí, že po strese potrebuje výrazne doplniť energiu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#stres #hmotnosť #nárast hmotnosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Ranná káva vám nie vždy urobí dobre, snažte sa ju niečím nahradiť.
Zistíte potrebné informácie ohľadom...

+ Oddýchnite si pri dobrom filme či seriály, odreagujete sa.
Už nepoužívate staré auto, pokúsite sa o jeho...