Nepríjemný zápach z úst? Je na vine milovaná káva?

Čaká vás rande v kaviarni? Možno nie je najlepší nápad vychutnať si pri rozhovore kávičku - spôsobuje totiž zápach z úst. Čo s tým?

29.01.2019 09:00
škorica, káva, relax Foto:
Spôsobuje káva zápach z úst? Žiaľ, áno!
debata (2)

Kávový zápach z úst

Káva je neodmysliteľnou súčasťou dňa nás viacerých – a občas si ju niektorí doprajeme aj trikrát, či dokonca viackrát denne. Pravdou však je, že až 40 percent obyvateľstva trápi zápach z úst – existuje tu spojitosť? Spôsobuje káva zápach z úst? Žiaľ, áno, ale…

Vinníkom je síra

Skutočne môže príliš veľa kávy viesť k zlému dychu. Pretože povzbudzujúci horúci nápoj má vysoký obsah kyselín, ktoré môžu vysušiť ústa a tým podporiť vo svojom množení určité baktérie, ktoré produkujú síru. A síra určite nie je príjemná vôňa, na tom sa všetci zhodneme.

Pozor na mlieko

Nepríjemný zápach z úst spôsobuje navyše aj mlieko, ktoré si niektorí spolu s cukrom, s obľubou pridávajú do svojho nápoja. A to, žiaľ, zápach z úst, ktorý sa odborne nazýva halitóza, ešte posilní. Proteín obsiahnutý v mlieku navyše podporuje množenie baktérií.

Zápachu z úst sa dá predísť

To však ale neznamená, že odteraz radšej začnete žiť bez svojej milovanej kávy. Napokon, našťastie existujú aj zbrane, ako zlému dychu predísť, alebo ho odstrániť. Pomáha klasická mätová žuvačka bez cukru, účinné je aj žuvanie klinčekov, či feniklových alebo anízových semienok. Zabrániť množeniu baktérií pomáha aj časté pitie čaju z mätových lístkov alebo zeleného čaju.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #káva #zelený čaj #síra #baktérie #mäta #halitóza #zápach z úst

+ Narodili sme sa taký aký sme z nejakého dôvodu, snažte sa to dobre využiť.
Urobte si rozpočet, koľko miniete...

+ Obmedzte spracované potraviny a uprednostňujte čerstvé suroviny.
Snažte sa zapôsobiť hlavne na nadriadeného, iba...