Zima dá imunitnému systému zabrať. Ako ho posilniť, radí lekárka!

18.01.2019 17:00
vlasy v zime, starostlivosť o vlasy, čiapka,...
Hoci čiapka vám možno trošku pokazí účes, nestojí to za týždňové ležanie v posteli pre prechladnutie. Čo myslíte? Autor:

S príchodom zimných mesiacov stúpa počet vírusových či bakteriálnych ochorení, proti ktorým oslabený imunitný systém nemusí dostatočne bojovať.

Podľa lekárky z Polikliniky J. Jonáša v Bratislave Márie Stankovskej za oslabenie ľudskej obranyschopnosti môžu byť zodpovedné stresové situácie, fajčenie, alkohol, nedostatočný príjem vitamínov, nedostatok spánku, nesprávne obliekanie, ale aj podcenená osobná hygiena.

1. Vitamínová zásoba

Najdôležitejšou zásadou je podľa lekárky príjem vitamínov, a to predovšetkým vitamínov C, A a E. Tie sú obsiahnuté v potravinách ako mrkva, sladké zemiaky, citrusové ovocie, brokolica, špenát, orechy. Rovnako dôležité sú aj antioxidanty nachádzajúce sa vo výrazne sfarbenom ovocí a zelenine, akými sú napríklad čučoriedky, avokádo, červená repa a pod. Podstatnú rolu zohrávajú aj omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny.

2. Čerstvý vzduch prospeje

„Dôležitý je aj dostatočný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Podľa individuálnych možností každého človeka samozrejme, no minimálne niekoľkominútová prechádzka po vonku pôsobí pozitívne na imunitný systém,“ odporúča Stankovská.

3. Namiesto alkoholu čaj či voda

Posilneniu imunity podľa lekárky pomôže aj úplné vylúčenie fajčenia a požívania alkoholických nápojov, ktoré výrazným spôsobom znižujú jej funkciu. Naopak, žiaduci je vyšší príjem tekutín ako čistá voda alebo čaj.

4. Krásna, ale bez čapice? Radšej nie

Netreba zabúdať ani na vhodné obliekanie do chladného počasia, ktoré ľudia často podceňujú a privodzujú si tak zbytočne rôzne ochorenia. „Najviac tepla uniká človeku cez hlavu a ruky. Tie by mali byť preto v chladnom počasí zakryté,“ mieni Stankovská.

5. Bacily treba zmyť

V neposlednom rade je podľa lekárky nevyhnutné dodržiavať správnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pomoc #choroba #imunita #Telo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vhodný čas na preventívne vyšetrenie u zubného lekára.
Nakúpite len nevyhnutné, myslite na predčasné...

+ Nespavosť môže byť spôsobená ťažko stráviteľnou večerou.
Investícia do navigácie nemusí byť zbytočná, veď...