Zostali vám po sviatočnom hodovaní bolesti brucha? Čo robiť, radí lekár

Nárazové prejedanie sa počas nedávnych sviatkov sa u väčšiny ľudí prejaví pocitom ťažoby, bolesťou brucha, nafukovaním či hnačkou. Pri vážnejších poruchách treba vyhľadať lekársku pomoc.

08.01.2019 07:00
boleť, žena, brucho Foto:
Aj vás trápia už niekoľko dní bolesti brucha? Môže to byť následok nedávnych sviatkov a hodovania počas nich.
debata

Problémy sa však podľa gastroenterológa Jána Ušáka dajú odstrániť niekoľkodňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy.

„Žalúdku uľavia aj horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami,“ hovorí Ušák.

Neprimeraný príjem či nevhodná kombinácia jedál môže podľa odborníka dopadnúť omnoho horšie. „Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä, ak sa to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami,“ varuje Ušák.

Akútna pankreatitída je podľa gastroenterológa závažná diagnóza, ktorá si niekedy vyžaduje aj niekoľkotýždňovú hospitalizáciu a pri neskorej diagnostike môže byť až život ohrozujúca.

Opatrní by (no už pred sviatkami a štartom hodovania) podľa neho mali byť aj ľudia s vysokým tlakom, ktorým škodí nadmerná konzumácia soli. Treba si dávať pozor na údeniny, slané polotovary alebo čipsy.

Odborníci odporúčajú vyhľadať lekára, pokiaľ prevládajú intenzívna bolesť v brušnej dutine, neutíchajúca po dobu troch až štyroch hodín, opakované zvracanie alebo je zastavený odchod stolice a vetrov.

debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #problémy #pankreas #brucho #prejedanie #ťažkosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nájdete ten správny spôsob ako vyriešiť zmeny v zamestnaní.
Niektoré zásadné aktivity sa rozhodnete urobiť...

+ Prospejú vám svetlé odtiene v oblečení, omladia a osviežia postavu.
Pracovný čas si efektívne rozdelíte a omnoho...