Zostali vám po sviatočnom hodovaní bolesti brucha? Čo robiť, radí lekár

08.01.2019 07:00
boleť, žena, brucho
Aj vás trápia už niekoľko dní bolesti brucha? Môže to byť následok nedávnych sviatkov a hodovania počas nich. Autor:

Nárazové prejedanie sa počas nedávnych sviatkov sa u väčšiny ľudí prejaví pocitom ťažoby, bolesťou brucha, nafukovaním či hnačkou. Pri vážnejších poruchách treba vyhľadať lekársku pomoc.

Problémy sa však podľa gastroenterológa Jána Ušáka dajú odstrániť niekoľkodňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy.

„Žalúdku uľavia aj horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami,“ hovorí Ušák.

Neprimeraný príjem či nevhodná kombinácia jedál môže podľa odborníka dopadnúť omnoho horšie. „Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä, ak sa to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami,“ varuje Ušák.

Akútna pankreatitída je podľa gastroenterológa závažná diagnóza, ktorá si niekedy vyžaduje aj niekoľkotýždňovú hospitalizáciu a pri neskorej diagnostike môže byť až život ohrozujúca.

Opatrní by (no už pred sviatkami a štartom hodovania) podľa neho mali byť aj ľudia s vysokým tlakom, ktorým škodí nadmerná konzumácia soli. Treba si dávať pozor na údeniny, slané polotovary alebo čipsy.

Odborníci odporúčajú vyhľadať lekára, pokiaľ prevládajú intenzívna bolesť v brušnej dutine, neutíchajúca po dobu troch až štyroch hodín, opakované zvracanie alebo je zastavený odchod stolice a vetrov.

#ťažkosti #problémy #prejedanie #pomoc #pankreas #brucho
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nepite zbytočne presladené nápoje, zamerajte sa radšej na čistú vodu.
Budete prinútený k činu, ktorý je...

+ Zamyslite sa nad svojim životom a zmeňte na ňom niečo k lepšiemu.
Niektoré veci môžete urobiť aj neskôr,...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk