Migréna je choroba, ktorú treba liečiť, tvrdí neurológ

Migréna je choroba, ktorá je v spoločnosti málo akceptovaná a tolerovaná, tvrdia zástupcovia pacientskej organizácie s názvom Migréna je choroba. Na pondelkovej tlačovej konferencii poukázali na potrebu spoločenskej osvety a edukácie v tejto oblasti.

13.11.2018 13:00
migréna, hlava, bolesť Foto:
Veľmi často je migréna neznesiteľná.
debata

Migrénu podľa organizácie mnohí ľudia nepovažujú za chorobu, skôr za výhovorku. „Všeobecne je v spoločnosti málo akceptovaná a tomuto ochoreniu nie je prikladaná náležitá pozornosť. Aj preto sme sa rozhodli založiť pacientsku organizáciu Migréna je choroba. Jej cieľom je hovoriť o migréne ako vážnom neurologickom ochorení, ktoré si vyžaduje liečbu,“ povedala zakladateľka organizácie Gabriela Hurbanová.

Ako dodala, je potrebné zvyšovať povedomie o prejavoch migrény, jej liečbe a spúšťačoch, a tak zvýšiť akceptovanie choroby v spoločnosti. „Niektorí pacienti si často zamieňajú migrénu za klasickú bolesť hlavy,“ podotkol neurológ Martin Kucharík.

Medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť zvyčajne na jednej strane hlavy, nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuky.

„Je dôležité hovoriť o tejto téme a zvyšovať povedomie verejnosti o migréne ako chorobe. Som presvedčená, že mnohí ľudia trpia migrénou a ani o tom nevedia,“ uviedla speváčka Celeste Buckingham, ktorá tiež trpí touto chorobou.

Celosvetovo sa migréna vyskytuje u približne 12 percent populácie a trikrát viac postihuje ženy ako mužov. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho.

debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #Celeste Buckingham #liečba #hlava #migréna #neurológ

+ Ak máte problém, je nutné ho najskôr vyriešiť, ale pozor nie sám, ale s lekárom.
Pracujte tak, aby ste hlavne vy...

+ Zabudnite na alkohol, je to najhoršie, čo môže definitívne zničiť vašu rodinu.
Snažte sa v práci premýšľať viac...