Zostavme si domácu lekárničku
Zápal vyvolávajú viaceré baktérie alebo vírusy. Ľudské telo na ich prítomnosť zareaguje mobilizáciou imunitného systému, ktorý sa pustí do boja za naše zdravie. V tomto prípade potrebuje na tento súboj kvalitnú výbavu, a to najmä v podobe vitamínov, minerálov či antioxidantov. Ak sa zápal nelieči, alebo prepukne do chronického stavu, môže viesť až k srdcovým ochoreniam, rakovine, cukrovke a mnohým ďalším. Aj v tomto prípade platí, že najlepšou prevenciou je správna životospráva. „Domácu lekárničku“ si tak môžeme vytvoriť sami z kvalitných zdraviu prospešných a protizápalových potravín.
Avokádo zatočí s chorobami
Ovocie v tvare hrušky s lahodnou mäkkou dužinou sa pýši vysokým obsahom mononenasýtených mastných kyselín, ktoré bojujú proti zápalom v ľudskom tele. Účinok týchto látok sa zvyšuje aj vďaka viacerým antioxidantom. Patria k nim najmä vitamíny C, A a E. Kombinácia výživných látok pomáha posilňovať imunitný systém, znižuje riziko výskytu niektorých druhov rakoviny a srdcovocievnych ochorení. Podľa najnovších výskumov dokáže už len polovica avokáda konzumovaného každý deň výrazne znížiť zápalové ochorenia v ľudskom tele. Vedci k tomuto poznatku dospeli v štúdii, v ktorej sa zamerali na porovnanie pôsobenia konzumácie hamburgerov a avokáda. Prvé spomínané jedlo považujú odborníci za potravinu vyvolávajúcu zápaly, oproti druhej menovanej, ktorá zápaly potláča.
Takto si so zápalom poradia pistácie
Americkí lekári sa zhodujú, že jedným z hlavných znakov chronického zápalu je vysoká hladina cukrov v krvi. Výskumy ukazujú, že obľúbené orechy pistácie môžu pomôcť udržať hladinu krvného cukru pod kontrolou. Štúdia z roku 2015 pozorovala zápalové účinky konzumácie bieleho chleba samotného a konzumáciu pečiva, do ktorého boli pridané pistácie. Lahodné orechy zabránili zvyšovaniu hladiny glukózy v krvi. V boji proti zápalom je vhodné používať surové pistácie a vyhýbať sa soleným a praženým variantom. Podľa viacerých zdrojov obsahujú totiž pražené pistácie o polovicu menej antioxidantov, ako ich tepelne upravovaný náprotivok.
Na jeseň postačí i fazuľa
Silné protizápalové účinky má tiež bobuľovité ovocie, ako napríklad maliny, čučoriedky a černice. Na jeseň, keď ich je nedostatok, ich skvele nahradí fazuľa. Medzi najlepšie patria tmavé druhy fazule. Tá sa chváli vysokým obsahom rastlinných polyfenolov a vlákniny. V polovici šálky sa nachádza približne až osem gramov vlákniny, ktorá môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi, stabilizovať krvný cukor a pomáhať pri trávení.