Pomaranč verzus pomarančová šťava: Čo je zdravšie?

Pomaranč alebo pomarančová šťava? Tento druh ovocia je zdravý, o tom netreba pochybovať, no predsa len, podľa nových výskumov univerzity Hohenheim v Stuttgarte je pre naše telo lepší ako olúpané ovocie.

, 17.09.2018 13:00
pomaranč, pomarančový džús Foto:
Určite uprednostnite pomarančový džús bez pridaného cukru.
debata

Podľa štúdie, balastné látky by mali pri príjme zdravých látok doslova stáť v ceste. Celulóza a pektín to antioxidantom sťažujú. A kto sa aj drží starého pravidla „dvadsaťkrát požuvať“, mal by tento rituál zmeniť. Ani keď sa nám ovocie v ústach zmení na kašu, nebude mať taký efekt ako čerstvo pretlačená šťava z pomaranča.

Podľa štúdie je asi dvakrát také zdravé piť šťavu, pretože z nej prijmeme dvakrát viac antioxidantov. Pomarančová šťava tiež pomáha pri prevencii nádchy a chrípky, vďaka vitamínu C je cenným spojencom.

Osladiť či nie?

Určite uprednostnite pomarančový džús bez pridaného cukru. Vedci z univerzít v Kiele a Hohenheime v dvoch štúdiách zistili, že pravidelná konzumácia pomarančového džúsu nielenže zníži hladinu kyseliny močovej a môže tým pádom pôsobiť proti dne, ale keď si ju dobrovoľníci dopriali po obede, nezaznamenali u nich žiaden nárast na váhe.

Vedci odporúčajú pohár čerstvej pomarančovej šťavy denne, pretože obsahuje nielen fruktózu, ale aj vitamíny, polyfenoly a minerálne látky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nádcha #DNA #antioxidanty #pomaranč #kyselina močová #fruktóza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Podstatné je, aby ste sa cítili dobre a netrápili sa vlastnými nedostatkami.
Posúvajte sa neustále ďalej a...

+ Počúvajte rady lekára a budete sa hneď cítiť lepšie a zdravšie.
Začína vám stresové obdobie, avšak neobávajte...