Pomaranč verzus pomarančová šťava: Čo je zdravšie?

, 17.09.2018 13:00
pomaranč, pomarančový džús
Určite uprednostnite pomarančový džús bez pridaného cukru. Autor:

Pomaranč alebo pomarančová šťava? Tento druh ovocia je zdravý, o tom netreba pochybovať, no predsa len, podľa nových výskumov univerzity Hohenheim v Stuttgarte je pre naše telo lepší ako olúpané ovocie.

Podľa štúdie, balastné látky by mali pri príjme zdravých látok doslova stáť v ceste. Celulóza a pektín to antioxidantom sťažujú. A kto sa aj drží starého pravidla „dvadsaťkrát požuvať“, mal by tento rituál zmeniť. Ani keď sa nám ovocie v ústach zmení na kašu, nebude mať taký efekt ako čerstvo pretlačená šťava z pomaranča.

Podľa štúdie je asi dvakrát také zdravé piť šťavu, pretože z nej prijmeme dvakrát viac antioxidantov. Pomarančová šťava tiež pomáha pri prevencii nádchy a chrípky, vďaka vitamínu C je cenným spojencom.

Osladiť či nie?

Určite uprednostnite pomarančový džús bez pridaného cukru. Vedci z univerzít v Kiele a Hohenheime v dvoch štúdiách zistili, že pravidelná konzumácia pomarančového džúsu nielenže zníži hladinu kyseliny močovej a môže tým pádom pôsobiť proti dne, ale keď si ju dobrovoľníci dopriali po obede, nezaznamenali u nich žiaden nárast na váhe.

Vedci odporúčajú pohár čerstvej pomarančovej šťavy denne, pretože obsahuje nielen fruktózu, ale aj vitamíny, polyfenoly a minerálne látky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nádcha #DNA #antioxidanty #pomaranč #kyselina močová #fruktóza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite dodržiavať dané opatrenia, nebuďte sebec.
Stav nezamestnanosti je načase riešiť, prekvapí vás...

+ Nepokojný spánok vám znepríjemní deň, nerobte vážne rozhodnutia.
Práca na vás počká aj keď budete...