Môžeme dohnať spánok na dovolenke?

, 22.08.2018 15:00
žena,spánok,odpočinok,relax,sen
Ak si chcete pospať po obede, neprešvihnite 20 minút - hodina a pol už naruší spánkový cyklus. Autor:

Môžeme chýbajúce hodiny spánku dospať na dovolenke? Odborník vysvetľuje, ako to funguje.

No konečne! Budík ráno nezazvoní, dni majú svoj vlastný rytmus – zdá sa, že dovolenka je najvhodnejší čas, kedy dospať zameškané. Otázka však znie: Je to vôbec možné? Pre rakúske noviny Kleine Zeitung to objasnil chronobiológ Maximilian Moser.

Radšej vždy poriadne

„Lepšie by, samozrejme, bolo spať celý rok dostatočne,“ povedal Moser. Spať by sme mali optimálne každú noc 7,5 až 8 hodín. Je ale skutočne možné dohnať spánok, tvrdí – ale nie tým štýlom, že sa budeme ráno neskôr zobúdzať, biorytmus by zažil poriadny chaos. Ráno môžeme spať dlhšie o maximálne jednu až dve hodinky ako bežne – a ak sme ešte unavení, radšej by sme si mali dopriať šlofíka po obede.

Ako dlho máme spať?

7,5 až 8 hodín spánku je optimálna dĺžka. Vyšlo to z viacerých štúdií, ktoré spojili dennú potrebu spánku s priemernou dĺžkou života. Pozor, ak si chcete zdriemnuť po obede, neprešvihnite 20 minút – hodina a pol už naruší spánkový cyklus. „Rozumné by bolo ísť večer skôr spať, aby to bolo v súlade s prirodzeným osvetlením,“ hovorí Moser.

Kedy je to už nebezpečné?

V prípade troch až štyroch bezsenných nocí do týždňa, počas dvoch až troch mesiacov, už hovoríme o nespavosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dovolenka #spánok #nespavosť #zdriemnutie #spánkový cyklus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku