3 pravidlá pre pitný režim s minerálnymi vodami. Čo áno a čo nie!

, 11.08.2018 08:00
voda, minerálka, pitný režim, smäd
Pri popíjaní minerálok voľte rozumne. Autor:

Minerálna voda síce predstavuje súčasť pitného režimu, ale pred jej konzumáciou je vhodné skontrolovať, pre koho je určená.

1. Základ pitného režimu má tvoriť nízko mineralizovaná voda

Voda s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka nie je vhodná pre dojčatá, ani na prípravu ich stravy. Voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu pre dojčatá a pre deti do siedmich rokov. „Vodu s obsahom oxidu uhličitého by totiž nemali piť dojčatá, deti a osoby trpiace na kardiovaskulárne ochorenia, na gastritídu, vredové ochorenie žalúdka, ani diabetici so sklonom k acidóze,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

2. Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne

Závisí napríklad od veku, od pohlavia, od telesnej hmotnosti, ale i od telesnej aktivity, od zloženia a množstva stravy, od teploty ovzdušia i zdravotného sta­vu.

3. Dôležité je piť počas celého dňa

Vďaka tomu zabezpečíme, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve. Deti do jedného roka potrebujú približne 1 – 1,5 litra tekutín denne, deti od desiatich rokov a dospelí 2 – 2,5 litra tekutín denne. Počas horúčav, alebo pri veľkej fyzickej záťaži sa príjem tekutín môže zvýšiť.

Dobrá rada:
Balenú prírodnú minerálnu vodu je nevhodné vystavovať na priamom slnku. Ak je dlho vystavená vysokým teplotám, môžu sa v nej premnožiť prirodzene prítomné baktérie. Otvorenú balenú vodu je potrebné spotrebovať čo najskôr. V dennom pitnom režime je najvhodnejšie striedať minerálne vody s pramenitými vodami, alebo s pitnou vodou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#leto #pitný režim #minerálna voda #pravidlá #ako na to
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nespavosť môže byť spôsobená ťažko stráviteľnou večerou.
Investícia do navigácie nemusí byť zbytočná, veď...

+ Spievanie vám zlepší náladu a hneď budú depresie preč.
Preveríte termíny pravidelných platieb cez internet...