V spoločnosti je nevyhnutné vytvoriť atmosféru na podporu dojčenia

01.08.2018 09:00
deti, dojčenie
Všeobecne sa odporúča dojčiť aspoň šesť mesiacov. Autor:

Svetový týždeň dojčenia sa koná sa v dňoch 1.-7. augusta vo vyše 170 krajinách sveta na podporu dojčenia.

Odborníci pokladajú dojčenie za najlepší prostriedok, ako novorodencovi poskytnúť všetky potrebné živiny. WHO naďalej odporúča dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťaťa. Svetový týždeň dojčenia v roku 1992 vyhlásila Svetová aliancia na podporu dojčenia (WABA).

Vo viacerých štátoch napríklad v Brazílii, Kanade a v niektorých európskych krajinách ako Francúzsko či Švajčiarsko, týždeň dojčenia propagujú a aktivity k nemu pripravujú počas 40. týždňa roku, keďže práve 40. týždňom sa končí tehotenstvo.

V Deklarácii o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia (Deklarácia Innocenti) sa okrem iného uvádza, že dojčenie zabezpečuje ideálnu výživu pre dieťa, podporuje jeho rast a zdravý vývoj, znižuje jeho náchylnosť na infekčné choroby, znižuje jeho chorobnosť či dokonca úmrtnosť. Navyše, prospieva aj dojčiacim matkám tým, že ich chráni pred niektorými ochoreniami. Napríklad, znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, či vaječníkov a predlžuje aj obdobie medzi dvoma tehotenstvami. Pri dojčení sa prehlbuje tiež citové puto medzi matkou a dieťaťom.

V Deklarácii Innocenti sa ďalej zdôrazňuje, že na celom svete treba vytvoriť priaznivé podmienky na to, aby matky mohli dojčiť bábätká do veku štyroch až šiestich mesiacov a v ďalšom období, do dvoch i viac rokov, by mali deti byť dojčené a prikrmované primeranou výživou. Preto je nevyhnutné vytvoriť v spoločnosti atmosféru na podporu dojčenia.

Popri WHO podporuje výlučné dojčenie dieťaťa do šiestich mesiacov aj UNICEF. Špecialisti opakujú, že materské mlieko poskytuje bábätku potrebné živiny, ochranu pred chorobami a podporuje jeho rast a vývin. Je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné, obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje na adaptáciu na nové prostredie. Okrem živín aj protilátky a elementy podporujúce dozrievanie mozgu, endokrinného a tráviaceho systému. Zároveň však mnohí vedci, pediatri a pracovníci novorodeneckých oddelení konštatujú, že mimoriadne pozitívum dojčenia spočíva v jeho psychosociálnom faktore – na prehlbovaní vzťahu medzi novým človekom a jeho matkou.

#dieťa #dojčenie #matka #WHO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Stres zahoďte za hlavu a sústreďte sa sami na seba.
Nenechajte sa oklamať, kontrolujte si svoje...

+ Ak nebudete riskovať, nič nedosiahnete, premýšľajte o tom.
Prezistite si svoje možnosti a podľa nich sa...