Počas horúcich dní je nutné dopĺňať aj minerály, nielen vodu

28.07.2018 13:00
žena, voda, pitie, flasa
Počas leta zvýšte príjem vody. Autor:

Horúce počasie môže spôsobovať nadmernú záťaž pri výkone práce. Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku je základom a zamestnávateľ ju musí zabezpečiť na vlastné náklady.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zamestnávateľom zabezpečiť nielen dostatok pitnej vody, ale aj vhodné nápoje, ktoré slúžia na doplnenie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením.

"Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča doplniť najmenej 70 percent vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním. Nápoje musia byť zdravotne neškodné, majú mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu,“ povedala Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ. Takéto nápoje by mali obsahovať čo najmenej cukru, pretože sladké nápoje zvyšujú pocit smädu. „Nápoje nemajú obsahovať ani malé množstvo alkoholu, pretože alkohol zvyšuje metabolizmus a tým aj produkciu tepla v organizme. Teplotu nápojov odporúčame v rozmedzí 12 až 15 stupňov Celzia,“ dodala Račková.

Vhodná je napríklad stolová minerálna voda s obsahom sodíka do 100 mg/l, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Zamestnávateľ však nemá povinnosť finančne uhrádzať tieto nápoje. Pitný režim na pracovisku s nadmernou záťažou teplom, výber vhodných nápojov, ich primeranú teplotu a množstvo by mal zamestnávateľ konzultovať s lekárom pracovnej zdravotnej služby.

„V odôvodnených prípadoch, ktoré sú stanovené vyhláškou ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci, má zamestnávateľ poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú aj minerálne látky stratené potením. Minerálne nápoje zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, ktorý dlhodobo vykonáva prácu zaradenú do triedy 1b až 4, ak sú splnené podmienky pre skrátenie času práce, alebo ak zamestnanec vykonáva dlhodobú prácu na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní,“ vysvetlila Račková.

V prípade poskytovania minerálnych nápojov sa odporúča podávanie stredne mineralizovaných vôd, pričom minerálna voda by mala tvoriť aspoň polovicu odporúčanej dávky tekutín. Druhú polovicu odporúčanej dávky by mala dopĺňať pitná voda.

#leto #voda #pitný režim #minerál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Podstúpite všetky vyšetrenia, až potom môžete robiť rozhodnutia.
Hádkami v práci si len sami škodíte,...

+ Nepoľavujte zo svojich nárokov, bude to pre vás len krok späť.
Pri cieli sa nikdy nevzdávajte, môžete...