V lete môžete stratiť niekoľko litrov tekutín denne. Doplňte ich!

Horúce letné mesiace sú v plnom prúde a potenie nás oberá o vzácne tekutiny.

24.07.2018 14:00
opálenie - pitný režim Foto:
Telo musí byť hydratované. Zvnútra aj zvonku.
debata

Vysoké teploty a letné mesiace patria k sebe. Naše telo v tomto období reaguje tak, že zvýši výdaj vody v podobe potenia. Napriek tomu mnohí z nás aj v takýchto obdobiach podcenia potrebu správnej hydratácie. Ruku na srdce, koľko z nás si povie: „napijem sa neskôr, teraz sa ponáhľam“. Ale naozaj tak spravíme?

Sledovali ste niekedy koľko vody ste reálne vypili počas dňa? Možno budete sami prekvapení, že je to menej ako je odporúčané denné množstvo, ktoré by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín. "Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, ináč sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozorňuje MUDr. Peter Minárik a ďalej dodáva: „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až 2 litre za 1 hodinu.“

Potreba príjmu tekutín je veľmi individuálna a rastie v závislosti od telesnej hmotnosti, stravovania, fyzickej aktivity alebo teploty. Je vedecky preukázané, že už strata 2 percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. Preto je dobré si odsledovať príjem počas celého dňa. Prípadne, ak nemáte priestor a žijete hektickým životom, skúste si rozložiť pitný režim. Podľa MUDr. Minárika je vhodné si príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa. "Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5×500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými 5 dennými príjmami jedla – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera,“ doplnil Minárik.

Pri takomto režime sa nemusíte obávať dehydratácie, a už tobôž nie „prepitia“ vodou. Potreby sú však individuálne a spotreba vody u jedinca záleží od niekoľkých faktorov – vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Preto netreba zbytočne experimentovať, ale stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. Avšak ani v tomto prípade nezabúdajte na známe všetko s mierou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #tekutiny #potenie

+ Berte všetko pozitívne a snažte sa hlavne smiať, uvidíte ako vám to zlepší deň.
S peniazmi nebudete mať žiaden...

+ Pridajte do svojho jedálnička viac celozrnných produktov na zlepšenie trávenia.
Financie využívate správne a...