V lete môžete stratiť niekoľko litrov tekutín denne. Doplňte ich!

24.07.2018 14:00
opálenie - pitný režim
Telo musí byť hydratované. Zvnútra aj zvonku. Autor:

Horúce letné mesiace sú v plnom prúde a potenie nás oberá o vzácne tekutiny.

Vysoké teploty a letné mesiace patria k sebe. Naše telo v tomto období reaguje tak, že zvýši výdaj vody v podobe potenia. Napriek tomu mnohí z nás aj v takýchto obdobiach podcenia potrebu správnej hydratácie. Ruku na srdce, koľko z nás si povie: „napijem sa neskôr, teraz sa ponáhľam“. Ale naozaj tak spravíme?

Sledovali ste niekedy koľko vody ste reálne vypili počas dňa? Možno budete sami prekvapení, že je to menej ako je odporúčané denné množstvo, ktoré by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín. "Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, ináč sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozorňuje MUDr. Peter Minárik a ďalej dodáva: „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až 2 litre za 1 hodinu.“

Potreba príjmu tekutín je veľmi individuálna a rastie v závislosti od telesnej hmotnosti, stravovania, fyzickej aktivity alebo teploty. Je vedecky preukázané, že už strata 2 percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. Preto je dobré si odsledovať príjem počas celého dňa. Prípadne, ak nemáte priestor a žijete hektickým životom, skúste si rozložiť pitný režim. Podľa MUDr. Minárika je vhodné si príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa. "Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5×500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými 5 dennými príjmami jedla – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera,“ doplnil Minárik.

Pri takomto režime sa nemusíte obávať dehydratácie, a už tobôž nie „prepitia“ vodou. Potreby sú však individuálne a spotreba vody u jedinca záleží od niekoľkých faktorov – vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Preto netreba zbytočne experimentovať, ale stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. Avšak ani v tomto prípade nezabúdajte na známe všetko s mierou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pitný režim #tekutiny #potenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nepoľavujte zo svojich nárokov, bude to pre vás len krok späť.
Pri cieli sa nikdy nevzdávajte, môžete...

+ Neduste v sebe veci čo vás trápia, zverte sa s nimi niekomu.
Ak vás vaša práca nebaví, nájdite si inú,...