Zápal močových ciest: Na čo si dať pozor a čo spraviť, ak sa objaví?

Zápal močových ciest je pomerne častým ochorením, jeho liečba patrí do rúk odborníka.

19.07.2018 14:10
plávanie, leto, bazén, zápal močových ciest Foto:
Leto prináša najmä ženám viac komplikácií s močovými cestami.
debata (1)

Nasledujúce odstavce sumarizujú aspoň v skratke, čo by ste mali vedieť o zápale močových ciest.

Dôvody infekcií

Najčastejším pôvodcom infekcie močových ciest je baktéria E. coli, ktorá bežne žije v črevách ľudí aj zvierat. Na infekciu má vplyv aj stres, fajčenie či oslabenie imunity v priebehu iných chorôb. Baktérie sa môžu dostať z ústia močovej trubice hlbšie aj počas pohlavného styku. S ochorením močových ciest majú najčastejšie problém ženy, ktoré trpia častými infekciami močových ciest aj v súvislosti s kúpaním, podchladením, ale aj preteplením.

Prevencia

Vhodné je pravidelné prezliekanie do suchých plaviek, alebo skrátenie pobytu v studenej alebo stojatej vode, najmä v prípade prírodných jazier, ktoré nemusia byť hygienicky overené. Močovým cestám neprospieva ani sedenie na studenom kameni alebo zábradlí v chládku, na mokrej tráve či v prievane. Pravidelný pitný režim pomáha predchádzať tomu, aby sa baktérie udržiavali v močových cestách.

Starostlivosť v lete

Dbať o intímne partie je v tomto období náročnejšie, pretože zvýšený pot poskytuje ideálny priestor na rozmnožovanie baktérií. Je preto dôležitá pravidelná sprcha a uprednostnenie bavlnenej spodnej bielizne pred umelými vláknami. Pri sprchovaní je lepšie používať jemne parfumované mydlá alebo tie celkom bez parfumácie, naopak baktericídne mydlá môžu narušiť prirodzenú mikroflóru intímnych partií.

Čo robiť, ak sa zápal objaví

Ak sa aj napriek preventívnym opatreniam prejavia problémy, dôležitý je pitný režim a okamžitá návšteva lekára, ktorý naordinuje vhodnú liečbu, väčšinou ide o antibiotiká. Pitný režim je pri liečbe infekcií močových ciest veľmi dôležitý. Jeho súčasťou však nie je alkohol ani káva, ale čistá voda, zriedené zeleninové šťavy či odvary z močopudných bylín. Moč by mal byť svetlý bez nepríjemného zápachu. Ďalej sa odporúča nepikantná diéta, pobyt v suchu a teple bez fyzickej, ale aj psychickej záťaže.

Pozor na samoliečbu

Pri zbytočnom čakaní resp. samoliečbe sa zápal môže rozšíriť aj do obličiek a spôsobiť ďalšie komplikácie a predĺžiť čas liečby. Ak sa ochorenie stane chronickým, hrozí aj poškodenie obličiek, pri ktorom už nemusia pomôcť ani antibiotiká. Z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek. Je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu aj banálnych zápalov dolných močových ciest. Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav. Pacient musí byť v ťažších prípadoch hospitalizovaný a dostávať antibiotiká priamo do žily.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #baktéria #zápal močových ciest #komplikácie #obličky #kúpanie #podchladenie

+ Plánovanie výletov a dobrodružstiev vám prinesie predvianočnú radosť.
Nedovoľte, aby vás zlákali drahé letné...

+ Pobyt na slnku vám síce dodá pigment, ale pozor na kožné ochorenia.
Dostanete finančnú odmenu za snahu a...