Príjemne chladno v kancelárii? Klimatizácia pomôže, tieto chyby nerobte

17.07.2018 09:30
klimatizácia
S klimatizáciou bojujú niektorí z nás najmä v zamestnaní. Autor:

Zásadným problémom pri používaní klimatizácie je nesprávna manipulácia a nevhodné nastavenie teploty.

Poznáte to možno aj vy – vonku je horúčava a vysoké teploty sa podpisujú aj na tom, že sa ohrieva vzduch v interiéroch. Najmä vo verejných priestoroch či kanceláriách a miestach pre zamestnancov sa takáto situácia rieši klimatizáciou. Nie každý je jej naklonený.

Kritici (a často aj z vlastnej skúsenosti) sa odvolávajú na bolesti krížov, kĺbov, krku či hlavy a uší, niektorí operujú tým, že klimatizácia spôsobuje nádchu či chrípku, pretože oslabuje imunitu. Sprievodným javom bývajú aj ochorenia dýchacích ciest alebo suchý dráždivý kašeľ.

Neopakujte dookola rovnaké chyby

Podľa odborníkov je však najčastejším problémom fakt, že klímu ľudia nevedia správne používať. Existuje niekoľko zásadných pravidiel, ktorými by sme sa mali riadiť – či už doma, alebo na pracovisku. Teplotný rozdiel medzi interiérom a vonkajším prostredím by nemal prekročiť päť až sedem stupňov. Ak je vonku napríklad 30 stupňov Celzia, vhodná teplota v klimatizovanom priestore by mala byť okolo 23 až 25 stupňov. Príliš veľké teplotné rozdiely môžu u citlivejších ľudí vyvolať kolaps.

Klimatizačné jednotky by mali byť v priestore umiestnené tak, aby prúd vzduchu nesmeroval priamo na zamestnancov. Pri umiestňovaní klímy by ste sa (či už doma, alebo na pracovisku) mali poradiť s odborníkmi. Dôležité je ukázať im priestor, miesta vstupu a okná, ktoré tvoria prievan a tiež ich informovať o tom, ako sa osoby pohybujú v priestore, ktorý potrebujete klimatizovať.

Dôležité je tiež uvedomiť si, že klimatizácia nefunguje v priestore, v ktorom sú dvere či okná otvorené – to totiž do miestnosti prináša prúdenie teplého vzduchu z exteriéru. Jedným zo spôsobov, ako pracovať s klimatizáciou v pracovnom prostredí tak, aby v nej neboli zamestnanci celý deň, je používať klímu v noci. Tak sa vychladí priestor a vydrží tak niekoľko hodín dopoludnia. Potom môžete klimatizáciu zapnúť znovu. Nie však na príliš nízke teploty. Dôležité je tiež uvedomiť si, že aj pri horúcom počasí je nutné v miestnostiach vetrať – ideálne to je skoro ráno a následne napríklad večer, keď väčšina kolegov už z práce odišla.

Ak klimatizácia nie je…

V pracovnom prostredí je vhodné zabrániť insolácii, teda prenikaniu priamych slnečných lúčov aj tienením žalúziami alebo roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Pri používaní ventilátorov musia byť nasmerované tak, aby nedošlo k priamemu ochladzovaniu povrchu tela zamestnancov. V prípade opakujúcich sa horúčav je zamestnávateľ povinný prispôsobiť pracovný čas a ak je pracovný priestor vybavený klimatizáciou, je povinný zabezpečiť aj jej údržbu.

Súčasťou povinnosti zamestnávateľa je pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom. Ak je teplota vonkajšieho vzduchu v tieni vyššia ako 30 stupňov Celzia, hovoríme o mimoriadne teplom dni. Vo všeobecnosti platí, že ak na pracovisku nemožno zabezpečiť optimálne podmienky, zamestnávateľ musí vykonať ochranné a preventívne opatrenia zamerané na ochranu zamestnancov pred poškodením zdravia v dôsledku nadmernej horúčavy. Zamestnávateľ môže upraviť čas práce, posunúť začiatok pracovnej zmeny, zaviesť častejšie striedanie zamestnancov, častejšie prestávky, alebo inštalovať klimatizáciu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#leto #problémy #horúčavy #klimatizácia #zdravie #pracovisko #prievan #používanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nepodceňujte každodenné sprchovanie, vôňa a čistota sú podstatné.
Konečne začnete...

+ Zaujímajte sa viac o vaše zdravie, vek vám pribúda a choroby tiež.
Ponúkané peniaze môžete odmietnuť,...