Klíčky sú hitom! Prečo? Sú bio, eko a plné enzýmov

Klíčky si dopestujete sama za pár dní. Keď ich pridáte do polievky či šalátu, potešíte nielen svoje chuťové bunky. Ich benefitov pre zdravie je neúrekom.

11.07.2018 17:00
klíčky, nakličovanie Foto:
Najšťavnatejšie a najchrumkavejšie sú klíčky práve vtedy, keď sú maličké.
debata

"Nakličovaním vie ľudské telo prijať mohonásobne viac enzýmov ako pri konzumácií dospelej zeleniny. Klíčky tiež obsahujú oveľa väčšie množstvo bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov ako dospelá plodina,“ opisuje Katarína Kopúnová zo školy varenia a kateringovej spoločnosti FOODKUT.

S klíčkami veľa práce nie je, a ich benefity sú nepopierateľné. „Klíčky si každý dokáže veľmi jednoducho pripraviť doma a v každom ročnom období. Skvelé je, že sa bez problémov dajú dopestovať v biokvalite. Ak si kúpite biosemienka, ktoré neboli chemicky ošetrené, potom ich už iba preplachujete vodou a žiadna chémia sa do nich nedostane,“ začína opisovať Kopúnová a dodáva: „Ich najväčším benefitom je, že rastlinky majú v tomto mladom štádiu svojho vývoja najviac minerálov a vitamínov a dokonca aj látok podporujúcich imunitu, ktoré dospelé rastliny strácajú. Človek dokáže tieto látky naviazať na vlastnú imunitu a tým bojovať proti chorobám.“

Katarína Kopúnová zo školy varenia a... Foto: Archív Kataríny Kopúnovej
Katarína Kopúnová Katarína Kopúnová zo školy varenia a kateringovej spoločnosti FOODKUT.

Za aký čas sa tešíme z úrody?

Nakličovanie netrvá dlho, ale líši sa od druhu semienka. „Vyklíčenie súvisí aj s veľkosťou semienka. Keď je semienko veľké, vyklíči rýchlejšie, naopak, keď je maličké, musíme si na rastlinku počkať. Prvotný klíčok strukovín či obilnín sa ukáže už o dva dni, pričom ich už môžeme konzumovať. Pri strukovinách platí, že čím sú klíčky väčšie, tým su horkejšie, takže sa odporúča ich zjesť čo najskôr po vyklíčení. Najšťavnatejšie a najchrumkavejšie sú práve vtedy, keď sú maličké,“ opisuje odborníčka. Ako príklad uvádza klíčky fazuliek mungo, ktoré veľa ľudí pozná z ázijskej kuchyne. „Konzumujú sa už väčšie, ale práve mungo chutí lepšie vtedy, keď sú klíčky drobnejšie.“

O čosi neskôr vyklíčia mladé zeleninky a bylinky ako brokolica, kapusta, žerucha, ďatelina, reďkvička, červená kapusta. „Tým trvá vyklíčenie tri, a niektorým až osem dní. Reďkvička vyklíči za tri dni, ale napríklad chia semienka až za osem dní, pretože majú drobučké semienka.“

Prečo nakličovať?

  • Mladý klíčok je hodnotnejší ako dospelá rastlina.
  • Nakličovaním vie ľudské telo prijať mohonásobne viac enzýmov ako pri konzumácií dospelej zeleniny. Klíčky tiež obsahujú oveľa väčšie množstvo bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov ako dospelá plodina.
  • Pri nakličovaní sa vyhnete všetkým pesticídom, umelým hnojivám a iným chemikáliám, ktoré sa používajú v poľnohospodár­stve. Dostanete tak do svojho tela maximum zdraviu prospešných látok, a neprijímate nič z tých nezdravých.
  • Klíčky prispievajú k zvýšeniu imunity a k zníženiu rizika vzniku mnohých civilizačných chorôb.
  • Klíčenie je lokálne a ekologické, nezaťažuje životné prostredie a je dostupné pre každého.

Ako ich konzumovať?

Klíčky treba do stravy pridávať postupne a nie po veľkých množstvách. Najmä ak nie ste zvyknutí na zelenú stravu, vás pre vysoký obsah enzýmov môže prehnať. Do každého jedla za hrsť klíčkov je podľa Kopúnovej tak akurát.

„Moje obľúbené použitie klíčkov je v krémovej polievke. Nielenže vyzerajú krásne ako ozdoba, ale navyše sú chrumkavé, takže pridajú polievke špecifický bonus. Sú určite lepšie ako opečené krutóny,“ tvrdí Kopúnová a dodáva: „Samozrejme, dajú sa primiešať do akéhokoľvek čerstvého šalátu, sú skvelou pochúťkou na chlebíku s nátierkou a potom fungujú aj ako príloha k jedlu. Napríklad na cestovinách vyzerajú dobre a aj chutia rukolové klíčky.“ Ale dajú sa pridať aj do sladkých pokrmov. „Niektoré druhy naklíčených obilnín, taká pohánka, má sladkú chuť, takže sa hodí do smoothies alebo do sladkej kaše.“

Podľa chuti

Ak s klíčkami začínate a chcete ich dopriať aj vašej ratolesti, jemnejšiu chuť má napríklad sladké mungo či ďalelinka.

„Čo sa zelených klíčkov týka, jemnejšiu chuť majú okrem ďateliny aj alfalfa, červená kapusta či brokolica. Ale väčšina má už pikantnejšiu chuť – reďkvička, horčica, rukola, senovka. Práve to je bylinka, ktorú málokto pozná, ale ona sa hojne používa v ajurvéde, melie sa ako korenie. Vhodná je pri problémoch s pokožkou a odporúča sa aj pre tehotné ženy na podporu laktácie. Má horkastú chuť.“

Pri akých problémoch pomáhajú?

Strukoviny a obilniny sú dobré pri problémoch so srdcom a s cievami, aj pre tých, ktorí trpia cukrovkou. Zelené klíčky zasa pomáhajú na imunitu či sú prevenciou pri rakovinových ochoreniach.

„Niektoré klíčky majú aj svoje výraznejšie účinky. Napríklad rukola je protizápalová, pomáha pri problémoch s akné. Senovka je vhodná pre pleť a vlasy. Ďatelinka obsahuje rastlinný estrogén, je vhodná pre ženy, ktorým sa tvoria často cysty, alebo pri bolestivej menštruácii,“ vymenúva Kopúnová a jedným duchom dodáva: „Samozrejme, ide o to, zmeniť stravovanie komplexne. Keď sa budem celý deň napchávať údeninami a večer si dám klíčky, tak ma to určite nezachráni.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #klíčky #ženský magazín MiA #enzýmy #nakličovanie #biosemienka

+ Dôležitý je aj spánok, nezabúdajte na kvalitu a dĺžku.
Nesnažte sa o všetkom rozhodovať sami, poraďte sa s...

+ Hydratujte svoje telo, momentálne to potrebuje stále viac a viac.
Nechváľte sa, mohlo by vám to skôr ublížiť ako...