Vyrazte na Beh pre zdravé prsia, zamerajte sa na prevenciu rakoviny

22.06.2018 12:00
žena, beh
Beh pre zdravé prsia sa uskutoční na Železnej studničke v Bratislave. Autor:

V Bratislave sa v sobotu 23. júna bude konať prvý ročník Behu pre zdravé prsia.

Podujatie sa uskutoční na Železnej studničke, v areáli Partizánskej lúky, a to v rámci aktivít medzinárodného združenia žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka – Europa Donna. Čas aj trasa sú takmer ľubovoľné, podmienkou je kedykoľvek medzi 10:00 a 14:00 odbehnúť v tejto lokalite päť kilometrov a preukázať to organizátorom pomocou smart hodiniek alebo mobilnej aplikácie. Štartovné má formu dobrovoľného príspevku a vopred nie je potrebné sa nikde registrovať. Očakávaná účasť je cca 200 bežcov a bežkýň.

Ján Dömény povedie trasu po asfaltovej ceste, ktorá je vhodná pre začiatočníkov a všetkých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o vhodnej bežeckej technike a obuvi. Lesným terénom si účastníci budú môcť zabehať s maratóncom Marcelom Mataninom, ktorý poradí aj so správnymi stravovacími návykmi. Pre pokročilejších bežcov je určený beh so Sanasport Runners, ktorý sa uskutoční v náročnejšom lesnom teréne, pre dámy zasa spoločný beh s bežeckou skupinou SHEruns.

Bežci budú zaradení do tomboly o zaujímavé ceny, odmenou pre zúčastnených je pamätná medaila. Súčasťou programu bude vystúpenie speváčky Katky Ščevlíkovej. Najmenších účastníkov poteší bodypainting, starších súťaž o bežecké tenisky. Občerstvenie bude v podobe vegánskeho guláša, čerstvého ovocia a nebude chýbať pitný režim.

Počas celej akcie bude možné navštíviť osvetový stánok Amazoniek a Ružovej stužky, poradiť sa o správnej životospráve i možnostiach prevencie rakoviny prsníka a naučiť sa nahmatať hrčku na prsníkovom fantóme. „Sme radi, že môžeme podporiť dobrú vec, ktorá má význam. Dúfame, že sa nám podarí spojiť príjemné s užitočným a každý návštevník si z podujatia odnesie zážitok aj dobrý pocit zo zdravo stráveného dňa. Vítame všetkých návštevníkov – ženy, mužov, deti aj psíky,“ povedala organizátorka behu Natália Feketeová.

Na rakovinu prsníka zomiera na Slovensku takmer tritisíc žien ročne. Mnohé z nich úplne zbytočne, pretože nechodievajú na pravidelné preventívne vyšetrenia a do ambulancie onkológa sa dostanú až v pokročilom štádiu choroby. Cieľom podujatia Beh pre zdravé prsia je preto nielen podporiť boj proti rakovine, ale aj upozorniť na potrebu včasnej prevencie. „Vítame všetky aktivity, ktoré upozorňujú na včasný záchyt ochorenia. Aj takýmto spôsobom môžeme pomáhať zachraňovať životy,“ vyjadrila sa predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.

Súčasťou akcie bude preto osvetový stánok projektu #Jasomužbola, určený nielen ženám nad 40 rokov. „Každá žena staršia ako 40 rokov by mala pravidelne raz za dva roky absolvovať mamografické vyšetrenie. Čoraz častejšie sa však stretávame s ochorením aj u mladších žien, preto cítime potrebu poukázať na prevenciu, ktorá stojí nad obavami z neopodstatnených mýtov,“ vyhlásila Alena Kállayová, predsedníčka Ružovej stužky a zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS.

Počas podujatia bude mať preto každá návštevníčka možnosť dozvedieť sa všetko o prevencii rakoviny prsníka i o tom, akým spôsobom vykonávať samovyšetrenie a pre koho je vhodné mamografické vyšetrenie. Na mieste podujatia je tiež možné využiť odborné poradenstvo a konzultácie.

#Beh pre zdravé prsia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na prísun tekutín, je dnes veľmi dôležitý.
Raz ešte budete ľutovať to ako ste sa dnes...

+ Ak potrebujete, spravte si deň len pre seba a oddychujte.
V práci zabúdate riešiť problémy striktne, inak...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk