Všetky ryby sú plné ortuti! Ako je to s falošnými mýtmi o diéte a výžive?

06.06.2018 09:00
losos, ryba
Dať si lososa alebo nie? Autor: ,

Počnúc tvrdením, že sa po saune chudne, a končiac rybami plnými ortuti: portál ISS Salute talianskeho Ústavu zdravia demaskuje najrozšírenejšie falošné tvrdenia, ktoré sa objavujú na internete a ktoré sa týkajú nášho zdravia a výživy.

Vedecké vysvetlenia ukazujú, čo je pravda a čo je lož, píše taliansky denník Corriere della Sera. Chcete zhodiť nejaké tie kilogramy navyše? Dajte si saunu! Všeobecne sa predpokladá, že saunovanie prispieva k chudnutiu tým, že nám pomáha spaľovať kalórie. Sauna nepochybne prospieva nášmu telu i duši. Zlepšuje dýchanie, uvoľňuje svaly a čistí pleť. To všetko však neumožňuje tvrdiť, že je takto možné schudnúť. Ide len o pocit, pretože v saune sa potíme, to ale neznamená, že chudneme. Potenie nie je spojené so znižovaním hmotnosti, ale vedie k značnej strate tekutín a minerálnych solí, ktoré sú potom v nasledujúcich hodinách doplňované.

Jesť bezlepkové pokrmy je zdravé. To nie je pravda. Ak netrpíte chorobami, ktoré odôvodňujú bezlepkovú diétu, je vhodné jesť aj jedlá s lepkom, aby sme neprichádzali o výživné látky, ktoré sú v nich obsiahnuté. V Spojených štátoch aj inde sa rozšírila móda bezlepkovej diéty aj medzi tými, ktorí netrpia celiakiou. Podľa zástancov tejto diéty je bezlepková strava zdravšia a pomáha znižovať hmotnosť. V skutočnosti to tak nie je. Ak prestaneme jesť pokrmy obsahujúce lepok, ako je pšenica, jačmeň a špalda, pripravujeme sa nielen o hlavný zdroj sacharidov, ale aj o minerály, vitamíny, proteíny a vlákninu.

Okrem toho, ak ten, kto nemá celiakiu, konzumuje bezlepkové výrobky, môže to mať na líniu neblahý vplyv. Bezlepkové potraviny v obchodoch sú totiž bohatšie na kalórie, pretože sú obohatené o tuky. Tieto produkty majú vyšší glykemický index, teda vedú k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, a zároveň menej sýtia. Bezlepkové jedlá majú často nižší obsah vlákniny, minerálnych solí a vitamínov.

Všetky ryby sú plné ortuti. Riziko, že sa stretneme s takou úrovňou ortuti, ktorá by bola pre organizmus nebezpečná, je len pri niekoľkých druhoch rýb a len v niektorých kategóriách spotrebiteľov. V Taliansku je obchod s výrobkami živočíšneho pôvodu prísne kontrolovaný. Obsah ortuti v rybe sa mení podľa toho, o aký druh ide: predátorské ryby veľkých rozmerov, ako sú mečiar či tuniak, môžu byť ľahšie kontaminované ortuťou než menšie ryby. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) radí konzumovať ryby dvakrát až trikrát týždenne, meniť ich druh a obmedziť konzumáciu tých, ktoré môžu mať vyšší obsah ortuti.

Vynechávanie jedla s cieľom schudnúť je metóda, ktorá nefunguje, a navyše nerobí dobre nášmu zdraviu. Niektorí veria, že keď vynechajú cez deň nejaké to jedlo, odbúravajú tukové zásoby. V skutočnosti sa stane opak: telo pripravené o jedlo sa dostáva do stavu pohotovosti. Máme potom len väčší pocit hladu a máme sklon dať si niečo nezdravé. Navyše sa spomaľuje metabolizmus. Vynechávanie jedál, či už ide o raňajky, obed, či večeru, je teda nezdravé. Trstinový cukor je lepší ako biely. Túto skutočnosť nedokázala žiadna vedecká štúdia. Oba typy cukru obsahujú rovnakú molekulu, a preto sú rovnocenné.

Špenát je dobrým zdrojom železa. Naopak, značná časť železa v ňom obsiahnutého je nepoužiteľná, pretože v špenáte sú zároveň látky, ktoré bránia absorpcii železa v črevách. Ľudová viera, že špenát je vynikajúcim zdrojom železa, vychádza zrejme z reklám v médiách a z kreslených seriálov. Odporúčané množstvo železa je desať miligramov denne pre dospelých mužov a seniorov a 18 miligramov pre ženy počas celého obdobia ich plodnosti. Odhaduje sa, že vo svete trpia málokrvnosťou asi dve miliardy ľudí, teda viac ako 30 percent svetovej populácie, a to tak vo vyspelých, ako aj v rozvojových krajinách, väčšinou pre nedostatok železa. V takom prípade je vhodná návšteva u lekára, ktorý navrhne spôsob, ako nedostatok železa vyrovnať.

#ortuť #losos #zdravá výživa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nenechávajte svoje zdravie na druhej koľaji, myslite na preventívnu prehliadku.
Nebuďte založený na...

+ Láska z vás vyžaruje šťastie každý deň, budete cítiť pohodu a vyrovnanosť.
Nezabúdajte na prácu, aj keď...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk