Ako správne walkovať? Zakladateľka Slovenskej asociácie nordic walking, Lucia Okoličányová, svoje skúsenosti opísala v knihe Moderný nordic walking. Kráčame za zdravím.
Na tomto športe je skvelé to, že vyhýbať sa mu nemusí nikto a užiť si ho spolu môžu celé rodiny. A takúto možnosť ponúka naozaj málo voľnočasových aktivít. „Je vhodný pre deti od päť rokov až po seniorov. Využíva sa aj v nemocniciach pri rekonvalescenciách, zlákal mnohé kluby pacientov, je vhodný ako kompenzačné cvičenie svalov pre vrcholových športovcov a takisto je nápomocný napríklad pri odstraňovaní porúch učenia u detí,“ opísala Okoličányová pred časom pre Pravda.sk.
O publikácii premýšľala už roky. „Prvý impulz som dostala od našich akreditovaných inštruktorov, ktorí potrebovali komplexnú príručku na výučbu nordicu, vrátane podrobných fotografií. Pri písaní som si uvedomila, že knihu píšem zrozumiteľným jazykom a mohla by sa zísť aj začiatočníkom a tiež pokročilým walkerom a inštruktorom,“ hovorí Lucia Okoličányová. Na benefity tohto športu upozorňuje aj Matej Tóth. "Chôdzu vnímam ako najprirodzenejší, tým pádom aj najzdravší pohyb človeka a je výborné, že jej holduje stále viac a viac ľudí. Navyše, pri nordic walkingu sa zapájajú takmer všetky svaly tela, takže postupne určite každý pocíti priaznivé účinky na zdravie, kondíciu a energiu,“ konštatuje majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi.
Ak tomuto športu podľahnete naplno, Okoličányová má pre vás zaujímavý tip: „Pre aktívne dámy by som rada spomenula možnosť v tejto disciplíne súťažiť. Existujú majstrovstvá sveta, Európy aj Slovenska. Kráča sa na čas a na techniku na trati dohliadajú rozhodcovia.“