Nech srdce dlho bije
Červené, fialové, ružové ovocie je znakom vysokého obsahu týchto biologicky aktívnych látok. Flavonoidy vznikajú v rastlinách z dôvodu ich ochrany pred nežiadúcimi vplyvmi životného prostredia. V ľudskom organizme majú podobný účinok ako vitamíny. Medzi ich najlepšie vlastnosti zaraďujeme boj proti voľným radikálom. Ide o bunky, ktoré sa v tele množia vplyvom stresu, zlého životného prostredia či nedostatočnej stravy. Pokiaľ ich je v tele príliš, vznikajú ochorenia rôzneho druhu, od cukrovky cez problémy so srdcom až po nádorové ochorenia.
Proti zápalom i nádorom
Okrem toho pôsobia proti vírusom, nádorovým bunkám, pomáhajú v prevencii proti srdcových ochoreniam a mnohým zápalom. Vďaka svojej chemickej štruktúre ovplyvňujú aktivitu viacerých enzýmov, ktoré sa podieľajú na opravovaní poškodených buniek, podporujú imunitu a ovplyvňujú zrážanlivosť krvi. Tým, že pôsobia na krvné doštičky, ktoré zabezpečujú zrážanlivosť krvi, klesá riziko vzniku trombov. Flavonoidy sa vstrebávajú v tenkom čreve, pečeni a obličkách. Nepotrebné množstvo sa vylúči močom von z tela, a preto si nemusíme robiť starosti s predávkovaním týmito látkami.
Doprajte si kúsok zdravia
Z ovocia ich nájdeme v jablkách, pomarančoch, banánoch, čučoriedkach, malinách, jahodách, černiciach, grapefruitoch. Zo zeleniny je ich najlepším zdrojom cibuľa, zeler, rímsky šalát a petržlen. Vedci tvrdia, že dostatočné množstvo týchto aktívnych látok nám dokáže zabezpečiť aj denné pitie čierneho a zeleného čaju. Okrem ochrannej funkcie srdca majú flavonoidy význam aj pri redukcii hmotnosti, nakoľko ich častá konzumácia môže podľa niektorých odborníkov potláčať hormón hladu, leptín.