Kúsok papiera neočistí
Pretože malý kus papierika nás v skutočnosti neočistí, predovšetkým nie po veľkej potrebe. Síce odstránime najväčšiu špinu, zvyšky ostávajú. Všetci sme spokojní, domnievame sa, že sme čistí. Spevák Will.i.am to pre časopis Elle opísal „atraktívne“: „Vezmite roztopenú čokoládu, rozotrite ju po drevenej dlážke a potom ju skúste utrieť suchým uterákom. Všade ju "dokonale“ rozotriete."
A čo tak vlhčené obrúsky?
Mnohí preto radšej siahnu po vlhčených toaletných obrúskoch. Problém čistoty síce riešia, majú však jednu veľkú nevýhodu: Podľa ekotestu z roku 2014 všetky obsahujú zložky, ktoré môžu spôsobiť alergie. Nepríjemné dôsledky na veľmi citlivom mieste: zápaly, trhlinky na koži, bolesti…
Veľký návrat?
Najlepším riešením by bol starý dobrý bidet, ktorý sa u nás už takmer vôbec nevyskytuje. V Ázii, ale aj v južnej Európe je však veľmi obľúbený a technicky stále sofistikovanejší. Kto už niekedy sedel na toalete v Japonsku, vrátane vyhrievacieho sedadla a ozvučenia, vie, o čom hovoríme. Možno bude s pribúdajúcimi ťažkosťami opäť dopyt po „malej sprche“ po veľkej potrebe, ktorá zmyje baktérie.