Jarná zelenina je tu! Zjedzte aspoň 500 gramov denne, vraví odborníčka

, 15.04.2018 08:00
reďkovka, zelenina, vitamíny
Medzi jarnú zeleninu patrí aj chutná chrumkavá reďkovka. Autor:

S príchodom jari sa na pulty obchodov, ale aj na lokálne trhy konečne dostáva aj sezónna jarná zelenina. Jej benefity sú nespochybniteľné.

Myslí si to aj výživová odborníčka Alžbeta Béderová, ktorá odporúča množstvo zeleniny aj kvôli tomu, že si ju naše telo priam pýta po dlhej zime. Telo si žiada vitamíny aj minerály. „Jarná cibuľka napríklad obsahuje horčík, draslík, vitamín C, ale tiež vitamíny skupiny B. Jarná reďkovka zase obsahuje horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo, jód a tiež veľa vody a vlákninu,“ uviedla pre médiá Béderová.

Doktorka Alžbeta Béderová z Poradne zdravia...

Koľko zeleniny či ovocia by sme mali zjesť?
„Ideálne je 10 dag zeleniny na 10 kg váhy človeka. Takže šesťdesiatkilový človek by jej mal zjesť 600 gramov,“ povedala odborníčka Alžbeta Béderová. "Ale úplne by stačilo, ak by sme denne zjedli pol kila zeleniny a ovocia,“ dodala.

Zelenina a ovocie poskytnú telu najviac benefitov, pokiaľ ich konzumujeme vcelku a v surovom stave. „Napríklad vo forme šalátu, na ktorý ešte pridáme kvapku oleja, čím sa zo zeleniny uvoľnia vitamíny rozpustné v tukoch,“ doplnila lekárka. Pripomenula však, že niektoré prospešné látky potrebujú tepelnú úpravu na to, aby sa zo zeleniny uvoľnili – príkladom je betakarotén.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pomoc #Telo #vitamín #jarná zelenina #MUDr. Alžbeta Béderová #minerál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nepreháňajte to so zdravou stravou, vaše telo potrebuje všetko.
Bude pred vami stáť veľmi dôležité...

+ Neplytvajte energiu na ľudí, ktorí si to nezaslúžia, niektoré veci nezmeníte.
Postupne sa dopracujete k...