Parodontitídu ľudia podceňujú, hoci ich to môže stáť zuby

14.04.2018 11:00
zuby - zubná prehliadka - lekár - chrup -...
Dôkladná a pravidelná zubná starostlivosť je kľúčová pre zdravé zuby aj ďasná. Autor:

Parodontitída je po zubnom kaze druhou najčastejšou príčinou straty zuba.

Ochorenie ďasna, závesného aparátu i okolitej kosti spôsobuje nedostatočná ústna hygiena, a tiež časté podceňovanie príznakov.

Počiatky parodontitídy človek necíti a začínajúce ochorenie nebolí. „Prvotnými príznakmi sú však krvácajúce ďasná, citlivosť, zapáchajúci dych, opuch ďasien a kývanie zubov. Ignorovanie signálov parodontitídy môže viesť až k strate zubov,“ povedal stomatológ Libor Michna. Ohrození sú ľudia, ktorí majú parodontitídu v rodine, užívajú antidepresíva, trpia cukrovkou, ale i fajčiari.

Primárnou príčinou ochorenia je nedostatočná dentálna hygiena, ktorá predstavuje živnú pôdu pre nebezpečné baktérie žijúce v povlaku na povrchu zuba. „Lepkavý biofilm zložený zo spomínaných baktérií, slín a zvyškov potravy následne napáda ďasná a spôsobuje nebezpečný zápal,“ vysvetlil Michna.

Ľuďom, ktorí majú takéto problémy, odporúča prekonať predsudky a vyhľadať pomoc odborníka. Ten vie ochorenie stabilizovať do takej miery, že sa pacient môže vyhnúť extrakcii zuba, prípadne sa chýbajúce zuby nahradia.

„Primárne je však dôležité a nevyhnutné parodontitídu zastabilizovať, dodržiavať stopercentnú ústnu hygienu a riadiť sa radami svojho stomatológa – špecialistu. Až potom je možné chýbajúci zub nahradiť napríklad dentálnym implantátom,“ zhrnul Michna.

#pomoc #dentálna hygiena #parodontitída #zubný kameň #Dr. Libor Michna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Všetko čo si prajete sa vám raz splní, máte sa na čo tešiť.
Vzdelávajte sa vo všetkom čo vás zaujíma,...

+ Vypnite myseľ a urobte si pár dní voľno a nič neriešte.
Dnes vás v práci určite potrebovať nebudú, nemajte...