Ukáž mi svoje nechty a ja ti poviem...

Máte čudné "bodkované" nechty a neviete prečo? Prezradíme vám, čo znamená sfarbenie, biele bodky a iné "úkazy" na nechtoch.

12.03.2018 09:00
Zdobené nechty sú späť - tentoraz vo vkusnejšom... Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

V zime či po zime nevyzerajú naše ruky príliš lákavo. Pokožka je vysušená, rapavá, neustále skúšaná chladným počasím. A pravdaže, nechty nezaostávajú: Tiež nie sú v najlepšej forme. Predovšetkým však, podľa toho, ako vaše nechty vyzerajú, môžeme sa veľa dozvedieť o našom zdraví. Sfarbenie a drážky nevzniknú len tak. Čítajte, čo čudné úkazy na nechtoch môžu znamenať.

Biele či čierne sfarbenie

Biele sfarbenie celého nechtu môže byť vrodené. Podlhovasté biele pruhy môžu mať rôznu príčinu, napríklad horúčkovité ochorenia, otravy alebo popáleniny. Do čierna sa necht sfarbí často po úraze, napríklad, keď si prst priklepneme kladivom, alebo si ho pricvikneme do dverí. Sfarbenie časom zmizne, keď necht vyrastie.

Lámavé nechty

Môžu byť spôsobené nedostatkom železa. Je na mieste vyšetrenie u odborníka a užívanie vhodných vitamínov.

Hnedé pruhy a škvrny

Ak ich pozorujete na svojich nechtoch, mali by ste hneď vyhľadať odborníka, môžu totiž signalizovať malígny melanóm.

Malé biele bodky

Stále prevláda mýtus, že biele bodky poukazujú na zlú, nevyváženú stravu, bez dôležitých živín a vitamínov. Nie je to však pravda. Vo väčšine prípadov vznikajú v dôsledku poranenia pri koreni nechta, ak bol necht vystavený ťažkým nárazom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #otrava #úraz #nechty #železo #škvrny #malígny melanóm