Môžeme začať s lyžovaním aj okolo tridsiatky či štyridsiatky?
Lyžovanie ako také nie je limitované vekom. Dôležitá je chuť skúsiť niečo nové a posunúť hranicu svojho strachu z neznámeho. Ženy nelyžiarky sa často rozhodnú skúsiť tento šport po tom, čo sa stanú matkami – manžel lyžuje, neskôr učí lyžovať aj deti a žena chce tráviť s nimi čas na svahu. Ani staršie dámy nemusia mať strach. Vnúčatá dokážu byť takisto skvelou motiváciou postaviť sa na lyže po mnohých rokoch.

Pre koho lyžovanie nie je vhodné?
Neodporúča sa ľudom, ktorí majú problémy s chrbticou alebo s kolenami, prípadne s bedrami.

Čo robiť predtým, ako začneme s tréningom na snehu?
Pokiaľ nepatríte medzi športovo zdatných ľudí a veľa času trávite pri počítači alebo máte iné sedavé zamestnanie, začnite svoju kondíciu zlepšovať aspoň mesiac pred plánovanou lyžovačkou pravidelnou návštevou fitnescentra, prípadne aspoň tréningom na stacionárnom bicykli.

Prečo sa oplatí lyžovať?
Pri zlyžovaní niekoľko kilometrov dlhých zjazdoviek dostávajú poriadne zabrať nohy. Pokiaľ lyžujete s palicami, ruky využívate na zapieranie, prípadne brzdenie rýchlej jazdy, posilňujete aj tie.
Na konci dňa stráveného na zjazdovke aj dobrý lyžiar cíti únavu celého tela. Lyžovanie ako dynamický šport výrazne posilňuje nohy a ruky, čo sa dá využiť aj pri iných športoch. Pri správnej technike lyžovania dochádza k spevneniu svalstva celého tela, zvlášť nôh, rúk, panvovej oblasti a ramien, takisto sa zlepšuje koordinácia.
Pre ženy, ktoré nerady behajú alebo sa trápia v posilňovni, je veľmi dobrou alternatívou práve lyžovanie. Po pár dňoch strávených na svahu sa zlepší kondícia, navyše príjemným bonusom je niekoľkohodinový pobyt na čerstvom vzduchu.

Na čo si treba dať pozor?
Pri rýchlych a extrémnych jazdách dochádza k zaťažovaniu krčnej a driekovej chrbtice, preto netreba zabúdať ani na dostatočnú regeneráciu, strečing a masáž.
Zároveň treba dávať pozor pri posledných jazdách, keď sa už hlási o slovo únava – zjazdové trate sú po celodennej lyžovačke rozjazdené a práve na záver dňa dochádza najčastejšie k nepríjemným úrazom.

Pomáha lyžovanie aj v boji so stresom?
Počas aktivity stúpne hladina adrenalínu v krvi, najmä ak lyžujete v náročnejšom teréne. Vtedy dochádza k rýchlejšiemu prepumpovaniu krvi v srdci, rozšíria sa priedušky a do svalov sa dostáva viac energie. Adrenalín spôsobí, že telo podá lepší výkon.
Pokiaľ prežívate stres v práci, prípadne riešite konfliktné situácie, pobyt v zimnej prírode v spojení s telesnou aktivitou pomáha zlepšiť náladu a vyčistiť myseľ.
