Lyžovanie nie je limitované vekom

Prečo sa oplatí postaviť na lyže? Na čo si musia dať začiatočníci pozor a aké benefity prinesie tento šport ženskej postave?

27.12.2017 14:30
lyžovanie, hory, relax Foto:
Významným benefitom lyžovania je pohyb v nádhernom prostredí.
debata

Môžeme začať s lyžovaním aj okolo tridsiatky či štyridsiatky?

Lyžovanie ako také nie je limitované vekom. Dôležitá je chuť skúsiť niečo nové a posunúť hranicu svojho strachu z neznámeho. Ženy nelyžiarky sa často rozhodnú skúsiť tento šport po tom, čo sa stanú matkami – manžel lyžuje, neskôr učí lyžovať aj deti a žena chce tráviť s nimi čas na svahu. Ani staršie dámy nemusia mať strach. Vnúčatá dokážu byť takisto skvelou motiváciou postaviť sa na lyže po mnohých rokoch.

Ženy sa často rozhodnú skúsiť lyžovanie po tom,... Foto: SHUTTERSTOCK
lyžovanie Ženy sa často rozhodnú skúsiť lyžovanie po tom, čo sa stanú matkami.

Pre koho lyžovanie nie je vhodné?

Neodporúča sa ľudom, ktorí majú problémy s chrbticou alebo s kolenami, prípadne s bedrami.

Na otázky odpovedala Ada Tomková, majiteľka... Foto: Archív Ady Tomkovej
Ada Tomková Na otázky odpovedala Ada Tomková, majiteľka lyžiarskej školy Park Ski School na Štrbskom Plese.

Čo robiť predtým, ako začneme s tréningom na snehu?

Pokiaľ nepatríte medzi športovo zdatných ľudí a veľa času trávite pri počítači alebo máte iné sedavé zamestnanie, začnite svoju kondíciu zlepšovať aspoň mesiac pred plánovanou lyžovačkou pravidelnou návštevou fitnescentra, prípadne aspoň tréningom na stacionárnom bicykli.

Pred plánovanou lyžovačkou si môžte kondíciu... Foto: SHUTTERSTOCK
fitnes, stacionárny bicykel Pred plánovanou lyžovačkou si môžte kondíciu zlepšiť na stacionárnom bicykli.

Prečo sa oplatí lyžovať?

Pri zlyžovaní niekoľko kilometrov dlhých zjazdoviek dostávajú poriadne zabrať nohy. Pokiaľ lyžujete s palicami, ruky využívate na zapieranie, prípadne brzdenie rýchlej jazdy, posilňujete aj tie.
Na konci dňa stráveného na zjazdovke aj dobrý lyžiar cíti únavu celého tela. Lyžovanie ako dynamický šport výrazne posilňuje nohy a ruky, čo sa dá využiť aj pri iných športoch. Pri správnej technike lyžovania dochádza k spevneniu svalstva celého tela, zvlášť nôh, rúk, panvovej oblasti a ramien, takisto sa zlepšuje koordinácia.
Pre ženy, ktoré nerady behajú alebo sa trápia v posilňovni, je veľmi dobrou alternatívou práve lyžovanie. Po pár dňoch strávených na svahu sa zlepší kondícia, navyše príjemným bonusom je niekoľkohodinový pobyt na čerstvom vzduchu.

Na konci dňa dobrý lyžiar cíti únavu celého tela. Foto: SHUTTERSTOCK
lyžovanie Na konci dňa dobrý lyžiar cíti únavu celého tela.

Na čo si treba dať pozor?

Pri rýchlych a extrémnych jazdách dochádza k zaťažovaniu krčnej a driekovej chrbtice, preto netreba zabúdať ani na dostatočnú regeneráciu, strečing a masáž.
Zároveň treba dávať pozor pri posledných jazdách, keď sa už hlási o slovo únava – zjazdové trate sú po celodennej lyžovačke rozjazdené a práve na záver dňa dochádza najčastejšie k nepríjemným úrazom.

Na záver dňa dochádza najčastejšie k úrazom. Foto: SHUTTERSTOCK
lzžovanie, únava, úraz Na záver dňa dochádza najčastejšie k úrazom.

Pomáha lyžovanie aj v boji so stresom?

Počas aktivity stúpne hladina adrenalínu v krvi, najmä ak lyžujete v náročnejšom teréne. Vtedy dochádza k rýchlejšiemu prepumpovaniu krvi v srdci, rozšíria sa priedušky a do svalov sa dostáva viac energie. Adrenalín spôsobí, že telo podá lepší výkon.
Pokiaľ prežívate stres v práci, prípadne riešite konfliktné situácie, pobyt v zimnej prírode v spojení s telesnou aktivitou pomáha zlepšiť náladu a vyčistiť myseľ.

Lyžovanie pomáha zlepšiť náladu a vyčistiť myseľ. Foto: SHUTTERSTOCK
lyžovanie, lyžovačka, zima, sneh, dovolenka, lyžiarske okuliare, kamarátky, Lyžovanie pomáha zlepšiť náladu a vyčistiť myseľ.

Koľko schudneme?

Lyžovaním sa spáli za hodinu okolo 500 kcal. Najvhodnejší čas je medzi 10. až 12. hodinou a popoludní medzi 14. až 16. hodinou. Kto je zvyknutý vstávať zavčasu, môže si vychutnať takzvané fresh tracky – skoré ranné jazdy pri východe slnka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #benefity #zjazdové lyžovanie #ženský magazín MiA

+ Športové aktivity prenesiete do bežného života a zlepšíte svoj štýl.
V zamestnaní sa nemusíte ku...

+ Čerstvé ovocie a šťavy vám spestria stravovanie a zlepšia kondíciu.
V práci sa veci pohnú dopredu a vy môžete...